Čo veští britským vešticiam bruselská smernica?

Britská Asociácia spirituálnych pracovníkov chce lobovať u britskej vlády, aby zabránila prevzatiu novej smernice o ochrane spotrebiteľa pred podvodnými podnikateľskými praktikami do právneho poriadku Spojeného kráľovstva, informuje britský denník Telegraph.

Média, veštice, vykladači tarotových karát, duchovní liečitelia a ostatní nadšenci paranormálnych profesií veštia zlé časy. Smernica, ktorá vstúpi do platnosti 26. mája 2008, by mohla byť základom nekonečnej série súdnych žalôb zo strany klientov, ktorým sa veštby nevyplnili alebo sa nadprirodzene neuzdravili.

Vo Veľkej Británii platil doteraz špeciálny Zákon o podvodných médiách z roku 1951, podľa ktorého vinu veštca musel dokázať poškodený zákazník. Podľa európskych pravidiel ochrany spotrebiteľa však bude musieť čestnosť svojho konania preukazovať sám jasnovidec.

„Problémom je, že [smernica] mení špiritizmus, náboženstvo na spotrebiteľský produkt, čím nie je,“ cituje denník Telegraph Carole McEntee-Taylor, zakladateľku Asociácie spirituálnych pracovníkov. Podľa nej je súčasná legislatíva dobrá, lebo pamätá na skutočnosť, že informácie od médií majú osobitý charakter a zákazník s nimi nakladá na vlastnú zodpovednosť.

Susie Collings z Vysokej školy psychologických štúdií, ktorá skúma spirituálne fenomény, si myslí, že nové pravidlá odradia od profesie predovšetkým nezodpovedných veštcov a podvodníkov. Podľa nej však nemožno vylúčiť, že médiá a špiritisti sa nestanú terčom vypočítavých špekulantov, ktorých cieľom bude zarábať peniaze súdnou cestou, uzatvára britský Telegraph.

Humorne poňal tému denník Independent. Kladie si otázku, či nemali jasnovidci už v minulosti predpovedať príchod takejto legislatívy.

Zdá sa, že protesty sú neopodstatnené:

  • Ak veštci vidia, že smernica sa dostane aj do Británie, protesty ničomu nepomôžu.
  • Ak mágovia predpovedajú, že bruselské kladivo na čarodejnice do Británie nedočiahne, protesty nemajú opodstatnenie.