Cyperský guvernér bráni Grécko

Zdroj: Flickr

Grécko minulý týždeň dostalo za prijaté reformy pochvalu od tímu inšpektorov z Medzinárodného menového fondu a Európskej únie a prísľub, že dostane druhú tranžu pomoci.

„Pokiaľ ide o Grécko som veľmi optimistický. Myslím si, že odvaha a odhodlanie, ktorú grécka vláda od mája prejavila pri implementácii programu, ktorý má grécku ekonomiku vrátiť späť do správnych koľají sú chvályhodné,“ tvrdí guvernér cyperskej národnej banky. Zároveň dodal, že vláda musí pokračovať v implementácii svojho programu. 

Reagoval tak na odhady, že aj keď Grécko dosiahne všetky svoje ciele, pokiaľ ide o redukciu deficitu, jeho dlh sa vyšplhá zo 115 % HDP v roku 2009 na okolo 150 % v roku 2013, kedy vyprší pomoc z EÚ a MMF. Niektorí analytici preto naznačili, že reštrukturalizácia dlhov, ktorá by záťaž preniesla aj na súkromných veriteľov, je nevyhnutná.

Nebezpečné zjednodušovanie

Grécko, EÚ aj MMF však reštrukturalizáciu dlhov odmietajú. „Podľa mňa je nesprávne tvrdiť, že reštrukturalizácia je nevyhnutná,“ uviedol Orphanides. „Toto tvrdenie je príliš zjednodušujúce, pretože neberie do úvahy silný, dlhodobý potenciál rastu, ktorý má grécka ekonomika vďaka implementovaným reformám.“ Tie by podľa neho mohli zlepšiť dlhodobé ekonomické vyhliadky krajiny a zjednodušiť spravovanie dlhu.

„Samostatné zvýšenie rastu, by značne redukovalo odhadovaný dlh,“ dodal. Reformy pozitívne zhodnotili aj zástupcovia MMF, ECB a EK. Podľa inšpektorov by mali pomôcť k navráteniu dôvery investorov a krajina by sa budúci rok mohla vrátiť na trhy s dlhopismi.

(EurActiv/Reuters)