Europoslanci podporili stropy pre poplatky za platbu kartou

zdroj sxc.hu

Hodnota MIF podľa Komisie ročne dosahuje 10 miliárd eur. Poplatky sú pre klientov nezrozumiteľné, pričom ich výška sa v jednotlivých krajinách líši. Ich výšku totiž ovplyvňujú aj vnútroštátne orgány pre hospodársku súťaž.

Výška poplatkov variuje. Napríklad v Dánsku je to menej ako 0,75 % a v Poľsku  1,6 % Poľsku. Kartová spoločnosť Visa má tieto poplatky na Slovensku stanovené na úrovni 0,6 % z hodnoty transakcie. Poplatok obchodník spravidla premieta do kúpnej sumy.

„Východoeurópski spotrebitelia platia vyššie poplatky kvôli menšiemu rozšíreniu kariet. Severoeurópania a Holanďania platia najmenej,“ uviedol autor parlamentnej správy, španielsky europoslanec Pablo Zalba Bidegain (EĽS).

Poplatky za platbu kreditnou kartou by sa podľa schváleného textu obmedzili na úrovni 0,3 % z hodnoty transakcie. V prípade debetných kariet malo ísť o 0,2-percentný strop alebo 7 eurocentov, podľa toho, čo pri transakcii vyjde nižšie. Má sa to týkať vnútroštátnych aj cezhraničných transakcií v Únii.

Rokovania o medzibankových poplatkoch sa však nekončia. O ďalšom osude nariadenia budú rozhodovať poslanci, ktorí budú zvolení vo voľbách do EP v máji tohto roku. Tí sa budú môcť rozhodnúť či budú pokračovať v práci tohto Parlamentu alebo začnú rokovať o nariadení od nuly.

O návrhu budú ešte rozhodovať členské štáty. Niektoré už k textu zaujali pomerne skeptický postoj, napríklad Nemecko, Veľká Británia či Poľsko. Rezervovaný postoj má aj Česká republika.

Nariadenie o kartových poplatkoch od začiatku čelí kritike. Banky a platobné spoločnosti zdôrazňujú, že slúžia na udržanie rovnováhy v platobnom systéme, pretože rozdeľujú záťaž nákladov za realizovanie a bezpečnosť platieb medzi jeho účastníkov. Podľa nich by pri znížení poplatkov banky mohli výpadok kompenzovať napríklad cez vyššie poplatky za držanie karty.