David Cameron sľúbil zastaviť zneužívanie sociálneho systému imigrantmi

„Bol tu čoraz veľkorysejší sociálny systém, nepýtal sa žiadne otázky a lákal ľudí do Británie zo zlých dôvodov, napísal včera britský premiér David Cameron v denníku The Telegraph.

Kroky, ktoré jeho vláda navrhuje, sa dotknú aj imigrantov z Európskej únie. Ich nárok na poberanie podpory v nezamestnanosti sa skráti zo šiestich mesiacov na tri. Pracovné portáli už nebudú môcť ponúkať prácu cudzincom bez toho, aby rovnakú šancu nedostali aj domáci uchádzači.

Cameron vyhlásil, že buduje sociálny systém, ktorý postaví do popredia Britániu. Imigranti nemôžu očakávať rovnaké výhody okamžite. Vláda musí prehodnotiť „magnetickú príťažlivosť“ systému dávok, vyhlásil.

Okrem kratšieho trvania podpory bude súčasťou prísnejších pravidiel aj dohľad nad vysokým školami. Premiér uviedol, že počas jeho mandátu ukončilo činnosť 750 „falošných škôl“, ktoré študentom neodôvodnene pomáhali získať víza.

Nelegálni migranti mohli v Británii nadobudnúť vodičské oprávnenie, založiť si účet v banke či prenajať byt. Po novom by to malo všetko skončiť. Poskytovatelia týchto služieb budú povinní preveriť svojich zákazníkov.

Britániu pomáhali budovať aj prisťahovalci a táto tradícia nemá byť podľa Camerona ohrozená. Najvyšší príliv migrantov v modernej histórii však vyčíta predchádzajúcej vláde labouristov. Tí naopak kritizujú konzervatívcov za to, že 3 roky vládnutia nespravili nič s tlakom na pokles miezd.

Pred budúcoročnými voľbami môžu byť práve tieto témy kľúčové. Politický systém s dvomi silnými politickými stranami zaniká. Čoraz silnejšia sa stáva Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorá je otvorene euroskeptická.

Podľa analýz sa David Cameron pokúša bojovať s UKIP o rovnakého voliča. V prípade znovuzvolenia v roku 2015 prisľúbil vypísanie referenda o zotrvaní Veľkej Británie v únii.

Predstavitelia  EÚ v minulosti Camerona za prístup k prisťahovalectvu viackrát kritizovali. Na to, že migranti chodia na ostrovy zneužívať sociálne dávky, údajne neexistujú žiadne dôkazy.

Migrácia je však jednou z mála európskych tém, kde sa Londýn zhodne s nemeckou vládou a mohli by žiadať zmenu pravidiel únie.