Davos: Viac šéfov bude prijímať ako prepúšťať

Štúdia však poukazuje na to, že nábor nových pracovníkov je len veľmi skromný, väčšiu aktivitu v tomto smere zaznamenali v rýchlo rozvíjajúcich sa krajinách, ktoré sa obnovujú rýchlejšie a tiež majú nižšie platy. Podľa prieskumu PricewoterhouseCoopers (PwC) medzi 1200 výkonnými šéfmi z 52 krajín, 39 % z nich prezradilo svoje plány tento rok zvýšiť počet pracovníkov.

Na druhej strane štvrtina opýtaných pripustila, že bude prepúšťať. Minulý rok však redukciu urobila polovica zúčastnených prieskumu.

Štúdiu zverejnili pri príležitosti otvorenia Svetového ekonomického fóra, na ktorom sa stretáva 2500 predstaviteľov politickej a hospodárskej elity. Prirodzene sa nesie v znamení finančnej krízy a jej dôsledkov. Trhy vykúpili piatimi biliónmi lacných peňazí a vlády a centrálne banky sa pripravujú na ukončovanie stimulov a obnova je veľmi krehká.

Firmy už prešli cez fázu intenzívneho prepúšťania, no prijímať späť sa stále nechystajú. Analytici ani nepredpokladajú, že by sa počas najbližších 12 mesiacov situácia výraznejšie obrátila.

Napriek tomu, je stav oveľa lepší ako v rovnakom čase pred rokom. Celkovo 81 % riaditeľov firiem sa na najbližšie obdobie díva pozitívne, čo je značný rast v porovnaní s vlaňajšími 64 %.

Firmy „búrku“ na trhoch vyvolanú krízou prežili vo viacerých prípadoch v okresanom stave a v najbližších mesiacoch možno očakávať vlnu zaujímavých fúzií a akvizícii. Príkladom je nedávne spojenie veľkých potravinových korporácií – Kraft Foods a Cadbury.

(EurActiv/Reuters)