Telekomunikačné firmy sa mobilizujú proti snahe o lacnejší roaming

foto: Apple iPhone, zdroj: TASR

Telekomunikačný trh v Európe nebol pravdepodobne nikdy tak jednotný. Firmy majú síce rôzne záujmy, ale spája ich rovnaký cieľ.

Neelie Kroesová, eurokomisárka pre digitálnu agendu, predložila návrh reformy nariadenia o roamingu ešte minulé leto. Cieľom reformy je znížiť ceny medzinárodných hovorov z mobilných sietí na úroveň vnútroštátnych taríf.

Návrh obsahuje aj zníženie cenového stropu na odchádzajúce hovory od júla 2014 zo súčasných  35 centov na 24 centov.

Strop na veľkoobchodné ceny – to sú tie, ktoré platia spoločnosti, aby získali prístup na siete – by mal byť od júla 2014 iba 6 centov. Podľa eurokomisárky by mal byť rozdiel medzi maloobchodnými a veľkoobchodnými cenami dostatočne veľký na to, aby umožnil konkurenciu.

„Čím väčšie sú cenové rozdiely, tým väčšiu môžeme očakávať konkurenciu. Pri malých cenových rozdieloch, budeme mať aj malú konkurenciu,“ tvrdí Innocenzo Genna zo spoločnosti Poste Italiane, ktorá poskytuje poštové a mobilné telekomunikačné služby.

Poste Italiane je podobne ako Carrefour alebo Tesco príkladom virtuálneho operátora. Nevlastní síce žiadnu telekomunikačnú sieť, ale vďaka nižším veľkoobchodným cenám, môže vstupovať na roamingový trh. Podľa eurokomisárky Kroesovej v dôsledku vyššej konkurencie prirodzene poklesnú ceny, takže nakoniec nebudeme potrebovať žiadne cenové stropy.

Parlament chce ísť ešte ďalej

Európsky parlament chce ešte nižšie cenové stropy na roamingové služby. Europoslanci na čele s nemeckou ľudovou europoslankyňou Angelikou Nieblerovou navrhujú zaviesť do júla 2014 strop na úrovni 15 centov. Maximálne veľkoobchodné ceny by boli 5 centov.

Rozdiel medzi veľkoobchodnými a maloobchodnými cenami by tak spadol na 10 centov v porovnaní s 18 centmi, ktoré navrhuje Kroesová.

Parlament chce navyše aj stlačiť zisky operátorov za dátový roaming alebo mobilný internet. Kroesová navrhuje strop 50 centov za megabajt do júla 2014 (strop na veľkoobchodné ceny 10 centov). Parlament pri rovnakom strope na veľkoobchodné ceny navrhuje strop na maloobchodné ceny vo výške 20 centov.

Nezvyčajne jednotný front

Telekomunikační operátori tvrdia, že cenové stropy navrhované parlamentom sú tak nízke, že môžu spôsobiť tzv. stláčanie marže. Nové firmy tak nebudú chcieť vstupovať na takýto trh.

Toto priemyselné odvetvie nebolo ešte nikdy tak jednotné ako teraz. Tradiční aj noví operátori podporujú Kroesovej pôvodný návrh.

Tradiční operátori sú ochotní tolerovať virtuálnych operátorov, pokiaľ ostanú len malými hráčmi a to aj napriek tomu, že majú principiálne odpor k cenovým stropom. Tvrdia, že nové firmy potrebujú väčšie rozdiely medzi veľkoobchodnými a maloobchodnými cenami, aby sa im oplatilo vstupovať na trh.

Pozície

„Je najvyšší čas, aby sme prestali okrádať zákazníkov. Medzinárodný dátový roaming už nie je dnes drahá záležitosť. Všetci zákazníci majú právo na spravodlivé ceny,“ povedala europoslankyňa Angelika Nieblerová, ktorá je spravodajkyňou Parlamentu k nariadeniu o roamingu.

Roland Doll, podpredseda pre medzinárodné a vládne vzťahy v spoločnosti Deutsche Telekom, tvrdí že „zákazníci nevyužívali častejšie roaming kvôli nižším cenám. Výsledkom (nariadenia o roamingu) je len krátenie ziskov operátorov. Parlament by mal nechať stropy na úrovni, ktorú navrhla Komisia.“

„Žiadam poslancov, aby si uvedomili, čo pred nimi stojí: maloobchodné stropy by nemali byť náhodným násobkom veľkoobchodných stropov, ale musia pokryť náklady na marketing a služby zákazníkom,“ vyhlásil Richard Feasey z Vodafone.

John Blakemore z Hutchinson Europe povedal: „Ak chcete nízke maloobchodné ceny, musíte mať nízke veľkoobchodné ceny. Ak sú veľkoobchodné ceny príliš vysoké, virtuálni mobilní operátori nebudú môcť ponúknuť dobré maloobchodné ceny. Vôbec nevstúpia na trh.“

Monika Štajnorová z Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC to vidí inak: „Vďaka cenovej regulácii sme dosiahli obrovské zlepšenia. Neexistuje žiadne technické ospravedlnenie zachovávania konceptu roamingu. Mali by sme úplne zrušiť roamingové sadzby.“

"Myslíme si, že navrhované stropy sú stále veľmi vysoké. Kedy by sme mali zrušiť stropy? Vtedy ak budeme mať konkurencieschopný trh a roamingové ceny budú rovnaké ako vnútroštátne."