Dohoda TTIP ani po troch rokoch nie je na stole

TTIP verejné obstarávanie

Ignacio Garcia Bercero, Mullaney Dan, zdroj: Európska komisia

Po 14. kole rokovaní o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) je jasné, že vyjednávačov USA a Európskej únie čaká ešte veľa práce.

Nedoriešené sú stále otázky ohľadom verejného obstarávania či prepojenia trhu služieb. Situáciu ovplyvňuje aj rozhodnutie Británie vystúpiť z EÚ.

Treba pridať

Hlavný vyjednávač za EÚ Ignacio Garcia Bercero po minulotýždňových rokovaniach v Bruseli vyhlásil, že obrysy konečnej dohody sú na stole. „Stále však existuje niekoľko významných rozdielov a musíme spraviť ešte oveľa viac práce, v podstate v každej oblasti rokovaní, kým budeme môcť povedať, že máme dohodu,“ povedal.

Rokovania o obchodnom partnerstve medzi EÚ a Spojenými štátmi začali presne pred 3 rokmi. Zmluva TTIP má tri základné piliere: uľahčenie prístupu na trh pre americké a európske firmy, spolupráca v oblasti regulácií a zjednotenie obchodných pravidiel.

Problémové kapitoly

Jednou z hlavných prekážok je kapitola o verejnom obstarávaní. EÚ sa sťažuje na malú otvorenosť amerického trhu s verejnými zákazkami pre európske firmy.

Čítajte aj: TTIP môže zabrzdiť nastavenie verejného obstarávania

„Hlavným cieľom rokovaní je podstatné zlepšenie prístupu na trh na všetkých úrovniach štátnej správy,“ vyhlásil Bercero.

Spojené štáty v súčasnosti rezervujú určité množstvo štátnych zákaziek pre domáce firmy. Problém so získaním zákaziek majú európske spoločnosti najmä na úrovni jednotlivých amerických štátov.

Kapitola o verejnom obstarávaní preto podľa hlavného negociátora EÚ „naďalej zostáva vážnym dôvodom na obavy“.

Spojené štáty naopak upozorňujú na pomalý pokrok v oblasti obchodu so službami. „Vzhľadom na význam tohto odvetvia pre obe hospodárstva je progres v tejto otázke výrazne a bolestivo pomalý“, sťažoval sa vo svojom vyhlásení hlavný vyjednávač USA Dan Mullaney.

Brexit mení situáciu

Mullaney tiež poznamenal, že aj keď je ukončenie rokovaní o TTIP naďalej prioritou, musí sa pri nich zohľadniť aj nedávne rozhodnutie Británie vystúpiť z Únie.

„Predstavte si, že by Spojené štáty teraz povedali, že TTIP nebude platiť v Kalifornii. Obe strany musia prehodnotiť postup v takýchto situáciách,“ povedal.

Nadväzuje tak na slová zástupcu americkej vlády zodpovedného za obchod, Michaela Fromana. Ten upozornil, že po brexite sa zmluva TTIP môže pre Spojené štáty stať „menej atraktívna“.

Čítajte aj: Rokovania o TTIP prežijú aj brexit, tvrdí eurokomisárka

Práve Británia je najväčším partnerom USA v oblasti služieb. Do Spojeného kráľovstva putuje až 45 % z celkového vývozu USA do EÚ.

„Naše vzťahy s Veľkou Britániou chceme zachovať a prehĺbiť“, povedal Froman. V súčasnosti preto USA s Britániou diskutuje o vytvorení osobitej bilaterálnej obchodnej dohody. Takýto krok nedávno podporil aj americký Kongres.

Obchodnú zmluvu s USA však môže Spojené kráľovstvo podpísať až po oficiálnom vystúpení z EÚ.

Dátum podpisu určuje politika

Zástupcovia EÚ a USA opätovne potvrdili, že rokovania o TTIP chcú dokončiť ešte tento rok.

Chcú tak predísť možným zmenám na politickej scéne či už v USA, kde sú prezidentské voľby už na jeseň, alebo v Európe. Voľby vo Francúzsku a v Nemecku sú naplánované na budúci rok.

„S jednou politickou zmenou za druhou v nasledujúcich rokoch by opätovné naštartovanie rokovaní mohlo trvať veľmi dlho,“ poznamenal Mullaney

A čo ratifikácia?

Ak sa EÚ a USA aj podarí dohodu dosiahnuť tento rok, TTIP čaká náročný proces ratifikácie.

Očakáva sa, že zmluva TTIP bude podobne ako obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou CETA považovaná za „zmiešanú dohodu“.

Čítajte aj: Komisia ustúpila: O dohode CETA budú hlasovať aj národné parlamenty

Znamenalo by to, že by ju okrem Európskej komisie, Rady EÚ a Európskeho parlamentu museli schváliť aj národné parlamenty.

Transatlantická obchodná dohoda má v mnohých krajinách negatívny imidž. TTIP podľa kritikov ohrozuje vysoké štandardy EÚ v oblasti ochrany životného prostredia, ochrany spotrebiteľa či zdravia.

Napríklad v Nemecku ju podporuje len 17 % ľudí.

Čítajte aj: Unikli dokumenty o TTIP, Francúzi chcú stopnúť rokovania

Kerry vyráža na turné

Na odpor voči TTIP v Európe reaguje aj americký minister zahraničných vecí John Kerry.

„Viem o niekoľkých pripomienkach istých ľudí z regiónu, ktorí naznačujú, že rokovania o TTIP nemôžu pokračovať. Nesúhlasím však s nimi,” povedal šéf americkej diplomacie, čím nepriamo reagoval na negatívne vyjadrenia mnohých nemeckých a francúzskych politikov.

Okolo dohody je podľa neho veľa mýtov, ktoré treba vyvrátiť. „je našou povinnosťou, aby sme ľudí adekvátne informovali o TTIP,” myslí si Kerry.

V nasledujúcich mesiacoch plánuje vyraziť na turné po Európe, na ktorom chce „pomôcť ľuďom porozumieť pozitívam TTIP”.