Dohodu o voľnom obchode s EÚ chcú aj ďalšie ázijské krajiny

Európska komisia by dnes (15. decembra) mala dohodnúť končenú podobu ochranných opatrení v rámci dohody o voľnom obchode s Južnou Kóreou. Tie EÚ môže využiť v prípade, že dovoz z Kórey začne ohrozovať niektoré z európskych priemyselných odvetví. Napríklad keď stúpne dovoz kórejských automobiliek využívajúcich subdodávateľov z iných ázijských krajín.

Práve európske automobilky, ktoré sa cítia ohrozené lacnou juhokórejskou konkurenciou, dohodu kritizovali najviac. Európsky parlament by o jej osude mal rozhodnúť vo februári budúceho roka. Všetky zmluvy EÚ s treťou stranou musia totiž najprv prejsť plénom. Zmluva by do platnosti mala vstúpiť 1. júla 2011.

Taiwan na rade?

Po dohode s Južnou Kóreou sa očakáva zvýšený záujem ďalších ázijských ekonomík o uzavretie podobnej zmluvy. Najvyšší predstaviteľ Taiwanu v Bruseli David Lin pre EurActiv potvrdil, že voľný obchod s EÚ je pre Taipei „strednodobým až dlhodobým cieľom“. Zároveň dodal, že ide o cieľ na ktorý sa ostrov pripravuje.

Podľa Lina však formálne vyjednávania ešte nezačali, všetko je zatiaľ v prípravnej fáze. Taiwan a EÚ spolu vytvorili niekoľko pracovných skupín a v súčasnosti rokujú napríklad o automobilovom priemysle a duševnom vlastníctve. Na rozdiel od Južnej Kórey je obchodná výmena medzi Taiwanom a EÚ polovičná. Z tohto hľadiska by prípadnú dohodu nemuselo sprevádzať toľko problémov. Najzložitejšia bude politická rovina, pre očakávané silné protesty z Číny.

Peking totiž stále odmieta uznať nezávislosť Taiwanu, ktorý považuje za súčasť svojho územia. Bráni napríklad aj vstupu ostrova do Organizácie spojených národov a ekonomicky postihuje krajiny, ktoré vládu v Taipei oficiálne uznávajú. V súčasnosti samostatnosť Taiwanu neuznáva žiadny členský štát EÚ. Aj napriek tomu, že je členom Svetovej obchodnej organizácie.

Obavy z reakcie Číny potvrdil aj hovorca komisára pre obchod Karla De Guchta, ktorý vylúčil, že k takejto dohode v blízkej budúcnosti dôjde. „V najlepšom prípade by sme mohli uvažovať o dlhodobej perspektíve o FTA s Taiwanom, ale len v prípade, že sa zlepšia vzťahy medzi Pekingom a Taiwanom, uviedol hovorca John Clancy. „Avšak FTA nie je jedinou cestou ako posilniť vzájomný obchod,“ dodal.

Japonsko – tvrdý úder pre priemysel v Európe

Dohoda s ďalšou ázijskou ekonomikou – Japonskom – by zasa mohla mať zásadný vplyv na európsky priemysel. Doterajšia obchodná výmena medzi EÚ a Japonska je dvakrát väčšia ako v prípade Južnej Kórey. V minulom roku EÚ vyviezla do Japonska tovar v hodnote 36 miliárd eur, a doviezla tovar za 55 miliárd eur.

Japonsko však dúfa, že súčasný trend bilaterálnych dohôd bude pokračovať. EÚ je však v prípade ekonomických obrov, akým je Japonsko, oveľa opatrnejšia a dôsledne zvažuje prípadné dôsledky voľného obchodu na úniové hospodárstvo.