Dohodu proti falšovaniu tovarov brzdia najmä syry a alkohol

zdroj: flickr, autor: javalvr3

Členské krajiny EÚ totiž žiadajú, aby navrhovaná Obchodná dohoda proti falšovaniu (ACTA) pokrývala aj „geografické indikátory“, teda názvy jedál a alkoholických produktov pochádzajúcich zo špeciálnych oblastí, napríklad Champagne (šampanské), či Cognac (koňak)- obe Sa nachádzajú vo Francúzsku.

Americké obchodné skupiny sa však obávajú, že požiadavka EÚ by znamenala, že známe a bežné produkty ako parmezán spoločnosti Kraft by mohli byť neskôr označené vďaka dohode za nelegálne a stali by sa tak predmetom zabavovania na hraniciach.

„Áno, je to možný zdroj obáv,“ povedal Nefeterius McPherson, hovorca amerického obchodného zastupiteľstva, ktoré tento týždeň hostilo desiate kolo rokovaní o navrhovanej dohode. Na rozhovoroch sa zúčastnili aj Austrália, Japonsko, Kanada, Mexiko, Maroko, Nový Zéland a Švajčiarsko, ktoré americký prezident nazval kľúčovými elementmi pri boji Spojených štátov s celosvetovým obchodom s falšovanými výrobkami. Ten podľa odhadov ročne vyjde na viac ako 160 miliárd eur.

Americké spoločnosti pôsobiace vo filmovej, hudobnej, či softvérovej oblasti odhadujú, že ich straty sa vplyvom nelegálneho predaja a sťahovania ich výrobkov vyšplhajú ročne na viac ako 13 miliárd eur.

Minulý mesiac počas deviateho kola rokovaní o dohode ACTA sa eurokomisár pre obchod Karel De Gucht sťažoval, že ostatné krajiny váhajú so zavedením dizajnérskych alebo geografických indikátorov medzi body dokumentu a varoval, že ide o podmienku, na ktorej EÚ trvá.  Únia na túto oblasť tlačila už aj pri deväť rokov trvajúcom kole obchodných rokovaní z Dohá a žiadala o silnejšiu ochranu- na nevôľu a odpor Washingtonu. Spojené štáty uznávajú geografické indikátory, ktoré boli označené ako ochranné známky, ale tie nezahŕňajú takú širokú oblasť ako žiada EÚ.

Kľúčovou črtou dohody ACTA má byť pritom mandát colných predstaviteľov na zadržanie falšovaných tovarov bez toho, že by museli žiadať o povolenie nositeľov práv voči danej značke alebo mali súdny príkaz.

Hovorca americkej zastupiteľky pre obchod McPherson povedal, že Spojené štáty dúfajú vo vyriešenie problémov ohľadne dohody a domnievajú sa, že v celej záležitosti bude možné dosiahnuť kompromis- hoci sa tak podľa neho nestane do ukončenia desiateho kola rokovaní. V súčasnosti je tak už na september naplánované 11. kolo, ktoré sa bude konať v Japonsku.

Mnohí podnikatelia a spoločnosti si od dohody sľubujú, že povedie k ochrane pracovným miest a zvýši ich zisky pomocou zlepšenej kooperácie a koordinácie medzi členskými štátmi v oblasti vymáhania ochrany duševných práv.

„Dúfame, že vyjednávači budú schopní rýchlo vyriešiť zostávajúce záležitosti, vrátane tých týkajúcich sa rozsahu dokumentu, aby sme sa mohli pohnúť smerom k fáze implementácie tejto dôležitej dohody,“ povedal riaditeľ programu na boj proti falšovaniu a pirátstvu v Americkej obchodnej komore Rob Calia.