Dôvera v ekonomiku EÚ rastie

Indikátor ekonomického sentimentu v EÚ v marci medzimesačne vzrástol o 1,7 bodu na úroveň 102 bodov. Spôsobila to najmä väčšia dôvera v sektor služieb, kde manažéri zlepšili hodnotenie podnikateľského prostredia a jeho vyhliadok o sedem bodov. Najvýraznejšie zlepšenie nastalo vo Veľkej Británii (+28 bodov), ale aj v Poľsku (+3 body) a v Nemecku (+1 bod). Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat.

EÚ získala lepšie hodnotenie ako eurozóna, kde sa Indikátor ekonomického sentimentu znížil o 0,6 bodu na úroveň 99,6 bodov, čo znamená mierne pod dlhodobým priemerom. Rozdiel spôsobil najmä pozitívny vývoj vo Veľkej Británii.

Približne polovica krajín EÚ zaznamenala zlepšenie indikátora a rovnaký počet zhoršenie. Jednoznačne najväčší nárast v pozitívnom hodnotení nastal vo Veľkej Británii (+10 bodov), lepšie hodnotenie prišlo aj z Poľska (+1,2 bodu) a z Nemecka (+0,3 bodu), pričom vo Francúzsku zostáva indikátor nezmenený. Dôvera v ekonomiku klesla najmä v Holandsku (- 4,1 bodu), Španielsku (- 3,6 bodu) a v Taliansku (- 1,2 bodu).

Najväčšiu dôveru podnikateľov a spotrebiteľov v ekonomickú situáciu a jej ďalší vývoj má Cyprus, najnižšiu hodnotu indikátora zaznamenalo Španielsko a Maďarsko. Slovensko je mierne pod priemerom EÚ: 

Indikátor ekonomického sentimentu,
marec 2008
EÚ 27 102
eurozóna 99,6
Slovensko 96,2
Cyprus 118
Bulharsko 114
Španielsko 83,9
Maďarsko 83,9

Indikátor sleduje dôveru vo viacerých oblastiach ekonomiky – priemysle, obchode, službách, stavebníctve, spotrebiteľských očakávaniach. Najväčší prepad nastal v sektore finančných služieb, kde indikátor klesol na najnižšiu hodnotu v histórii. Je to predovšetkým následok globálnej krízy na finančných trhoch a zhoršeného prístupu k zdrojom.

Marcové údaje dokazujú, že ekonomika Európy relatívne dobre odoláva turbulenciám na finančných trhoch, vysokým cenám ropy, potravín aj americkej recesii a slabému doláru. Súčasná hodnota Indikátora ekonomického sentimentu má ešte ďaleko od jeho historicky najnižšej hodnoty: 73,3 bodu pre EÚ v roku 1992.