Draghi čelí vyšetrovaniu pre možný konflikt záujmov

Prezident ECB, Mario Draghi, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Thomas Lohnes

Sťažnosť na šéfa ECB podala mimovládna organizácia Corporate Europe Observatory (CEO), ktorá sleduje lobing zameraný na EÚ. Ešte v júni Draghiho obvinila z nedostatku nezávislosti vzhľadom na to, že je členom Skupiny tridsiatich (G30), medzinárodného fóra finančných lídrov v súkromnom aj verejnom sektore.

„Dostali sme sťažnosť a poslali list ECB,“ potvrdila Gundi Gadesmannová, hovorkyňa európskeho ombudsmana Nikiforosa Diamandourosa. „Teraz čakáme na odpoveď,“ dodala. Centrálna banka sa má vyjadriť do konca októbra.

Hovorkyňa ECB list od ombudsmana potvrdila, a aj to, že odpovedia v stanovenej lehote. Odmietla však obvinenia z konfliktu záujmov.

Podľa CEO je Draghiho členstvo v G30 v rozpore s etickými pravidlami centrálnej banky. „Draghi je obvinený, že so skupinou udržiaval úzke spojenie a zúčastňoval sa na uzavretých stretnutiach,“ tvrdí organizácia.

„G30 vykazuje všetky charakteristiky lobingového aparátu pre veľké medzinárodné banky a prezident Európskej centrálnej banky, by nemal mať možnosť byť členom pre pochybnosti spojené s nezávislosťou inštitúcie,“ vysvetlila.

Na čele G30 je bývalý šéf ECB a Draghiho predchodca Jean-Claude Trichet. Jej členovia sú vplyvní regulátori, výkonní šéfovia finančných inštitúcií a akademici. Medzi nimi sú napríklad guvernér Bank of England Mervyn King či guvernér Bank of Canada Mark Carney.

Samotný Draghi je v súčasnosti pod intenzívnym tlakom a investori netrpezlivo čakajú najmä na štvrtok, keď bude vedenie banky diskutovať o spôsoboch ako zastaviť dlhovú krízu v eurozóne. Koncom minulého týždňa vyhlásil, že ECB je pripravená urobiť v rámci svojho mandátu všetko na ochranu eura.

EÚ však už veľa času na prípravu plánu na zastavenie krízy neostáva. Kľúčové opatrenia musia byť prijaté do septembra, keď eurozónu čaká viacero dôležitých udalostí – či už verdikt nemeckého súdu o trvalom eurovale, alebo správa Trojky o pokroku Grécka (EurActiv, 30/07/2012).

(EurActiv/Reuters)