Draghi: Podmienky dlhopisového programu ECB nemusia byť bolestivé

Prezident ECB, Mario Draghi, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Thomas Lohnes

ECB len pred mesiacom predstavila mechanizmus podmieneného nákupu dlhopisov. Hoci limit nestanovila, podmienila ho tým, že sa dotknuté krajiny budú musieť zaviazať k plneniu reformných programov. Okrem toho záchranné fondy eurozóny tiež budú musieť operovať na trhoch s dlhopismi.

Oči investorov sa v uplynulých dňoch upierali najmä na Španielsko, a čakali náznak, či krajina formálne požiada o intervenciu nad rámec pomoci bankám. Či k tomu dôjde nie je jasné ani po včerajšom stretnutí Rady guvernérov ECB.

Draghi na adresu Španielska uviedol, že urobilo významný pokrok pri riešení fiškálnych problémov a že avizovaný program OMT (Priame monetárne transakcie ECB) upokojil trhy napriek tomu, že ešte nebol ani použitý. Potvrdil však, že ECB je pripravená mechanizmus spustiť. „Mohol by som povedať, že dnes sme s naším OMT pripravení,“ vyhlásil.

Španielsky premiér Mariano Rajoy žiadosť o pomoc zatiaľ popiera, podľa nemenovaného zdroja agentúry Reuters je to aj preto, že Nemecko ho z národno-politických dôvodov žiada, aby počkalo.

Podľa predbežných vyhlásení Olliho Rehna podmienky prípadnej pomoci by neboli nad rámec už navrhnutých reforiem a úsporných opatrení. „Existuje tendencia identifikovať podmienenosť s tvrdými podmienkami. Podmienky nemusia byť nevyhnutne trestajúce,“ vyhlásil Draghi.

ECB zároveň ponechala svoje oficiálne úrokové sadzby na nezmenenej úrovni 0,75 %. Niektorí experti očakávajú, že do konca roka ich môže ešte znížiť.

„Nevylučujeme však, že na prelome rokov, po tom ako sa spomalenie ekonomiky pravdepodobne výraznejšie preleje aj do Nemecka, pristúpi ECB k zníženiu sadzieb o 25 bodov,“ uvádza vo svojom komentári analytický tím VÚB banky. „Niektorí pozorovatelia trhu však očakávajú aj výraznejší pokles oficiálnej úrokovej sadzby na 0,25%,“ dodáva.

(EurActiv/Reuters)