Draghi podporuje posilnenie právomoci komisára pre menu

Prezident ECB, Mario Draghi, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Thomas Lohnes

Nemecký minister vyhlásil, že EÚ potrebuje komisára, ktorý bude mať väčšiu kontrolu nad národnými rozpočtami a tiež reformu rozhodovacieho procesu v Európskom parlamente pri prijímaní zmien týkajúcich sa riešení krízy.

Kancelárka Angela Merkelová sa najprv k návrhu stavala opatrne, neskôr ho podporila. Komisár s posilnenými právomocami by mohol vetovať rozpočty v prípade, že by porušovali pravidlá o deficite. Schäuble totiž zastáva rozsiahlu reformu a hlbšiu európsku integráciu.

„Explicitne podporujem tento návrh,“ uviedol prezident ECB Mario Draghi pre nemecký magazín Der Spiegel. „Som presvedčený, že ak chceme obnoviť dôveru v eurozónu, krajiny musia preniesť časť svojej suverenity na európsku úroveň,“ vysvetlil.

Zámerom Schäubleho návrhu je, aby komisár pre menové záležitosti (v Nemecku komisár pre menu) bol na tej istej úrovni ako komisár pre hospodársku súťaž, ktorý ako jediný môže prijímať právne záväzné rozhodnutia. Rozšírenie právomocí by si však vyžiadalo zmenu Lisabonskej zmluvy.

Obhajoba dlhopisového programu

Draghi v rozhovore odmietol tvrdenia, že dlhopisový program, ktorý ECB predstavila v septembri, bude daňových poplatníkov stáť veľa peňazí a viesť k inflácii. „Naopak, zatiaľ sme na nákupoch dlhopisov dosiahli výnosy, ktoré potom šli do národných centrálnych bánk,“ vysvetlil Draghi.

„Jedna vec je istá, ak vlády v južnej Európe budú pokračovať v úspešnej implementácii politických reforiem tak ako v uplynulých mesiacoch, nemeckí daňoví poplatníci budú profitovať z našich nákupov. Neexistuje lepšia ochrana pred krízou eurozóny ako úspešné štrukturálne reformy v južnej Európe,“ dodal.

Práve nemeckí predstavitelia nákup dlhopisov zo strany ECB dlhodobo kritizovali. Guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann v septembri ako jediný člen Rady guvernérov banky hlasoval proti neobmedzenému programu Priamych monetárnych transakcií (OMT).

(EurActiv/Reuters)