Draghi predstavil mechanizmus podmieneného nákupu dlhopisov

Zdroj: TASR; autor: František Iván

Banka počas leta, keď náklady na financovanie Španielska a Talianska trhali rekordy, prisľúbila, že urobí všetko pre záchranu eura. S obnovením nákupu dlhopisov, ktorý pozastavila v marci, sa však neponáhľala.

Prezident ECB Mario Draghi opätovné spustenie programu oznámil po dnešnom zasadnutí Rady guvernérov. Nepodporil ho len jediný člen. Nový plán intervencie na sekundárnych trhoch má podľa jeho slov zmierniť deformácie na trhoch s dlhopismi a obavy investorov zo zániku eura.

Program otvorene kritizovali predstavitelia nemeckej centrálnej banky Bundesbank. Draghi zdôraznil, že operácie sa budú týkať dlhopisov s trojročnou splatnosťou a banka bude konať len v rámci svojho mandátu.

ECB okrem toho bude pomáhať len tým krajinám, ktoré sa zaviažu k plneniu prísnych podmienok a ak záchranné fondy eurozóny budú tiež nakupovať ich dlhopisy. Preferuje zároveň zainteresovanosť Medzinárodného menového fondu do monitorovania implementácie. Ak dotknutý štát nebude plniť podmienky, program zastavia.

Draghi tiež informoval, že ECB je pripravená vzdať sa postavenia prednostného veriteľa, takže v prípade bankrotu bude na tej istej úrovni ako ostatní. Práve týmto krokom chce motivovať súkromných investorov.

Spustenie mechanizmu však zrejme bude nejaký čas trvať. Trvalý euroval totiž stále nie je funkčný a čaká na budúcotýždňové rozhodnutie nemeckého ústavného súdu.

(EurActiv/Reuters)