Dvojročná bitka o mäso utícha

Krátka správa

V novembri 2005 sa začala obchodná vojna medzi Ruskom a Poľskom, keď ruské úrady uvalili embargo na dovoz poľského mäsa a následne aj ďalších poľnohospodárskych produktov. Dôvodom malo byť opakované porušovanie hygienických, veterinárnych a fytosanitárnych predpisov a falšovanie osvedčení o nezávadnosti produktov.

Poľská strana s týmito tvrdeniami nesúhlasila. Spor poznamenal i tak napäté vzťahy Varšavy a Moskvy, do ktorých sa zamiešala aj Európska únia. Kvôli mäsu Poliaci plánujú dokonca vetovať novú strategickú dohodu o spolupráci a partnerstve. Tá je dominantnou témou spolu s energetikou tohtoročných samitov Únie a Ruska a blokovali začiatok rokovaní.

Po dvojročnom spore Poľsko ustupuje a dovolí ruským veterinárnym expertom, aby vykonali inšpekcie priamo v podnikoch, kde sa vyrábajú mäsové a mliečne produkty.

„Práve sme skončili rokovania. Predstavitelia Európskej únie a naši poľskí kolegovia nás pozvali na inšpekciu celého radu závodov,“ uviedol za ruský veterinárny dozor Rosselchoznadzor Alexej Alexejenko. „Predložili kompletný zoznam závodov, ktoré chcú vyvážať svoje výrobky do Ruska. Inšpekcie by sa mali začať už na budúci týždeň.“, informovala agentúra Reuters.

Vláda odchádzajúceho premiéra Jaroslawa Kaczyńského (Právo a Spravodlivosť) nechcela akceptovať ruské inšpekcie pred zrušením zákazu, no jeho nástupca Donald Tusk (Občianska platforma) však signalizoval záujem o zlepšenie vzťahov s Moskvou. Export mäsa a mäsových výrobkov do Ruska predstavoval pred uvaleným embargom asi päť percent poľského vývozu. Podobná situácia je tiež v prípade rastlinnej produkcie.