Duševné zdravie pilotov bude sledované prísnejšie

Trosky lietadla Airbus A320 nemeckej spoločnosti Germanwings. Yves Malenfer/French Interior Ministry via AP

Európska agentúra pre bezpečnosť civilného letectva (EASA) so sídlom v Kolíne nad Rýnom včera navrhla sprísniť kontroly duševného zdravia pilotov. Ide o opatrenie pod vplyvom vlaňajšej havárie lietadla spoločnosti Germanwings so 150 obeťami na životoch.

Návrhy predložila na zváženie Európskej komisii. Zahŕňajú “skríning liekov a alkoholu, komplexné hodnotenie duševného zdravia, ako aj zlepšenie sledovania v prípadoch psychiatrických stavov v zdravotných záznamoch v minulosti”, informovala agentúra DPA.

Druhý pilot Germanwings, Andreas Lubitz, sa vlani v marci zamkol v pilotnej kabíne lietadla, ktoré úmyselne nasmeroval do alpského svahu. Letecké orgány ho považovali za schopného riadiť lietadlo, hoci mal v minulosti psychické problémy.

EASA súčasne navrhla “zlepšiť výcvik, dohľad a hodnotenie zo strany leteckých lekárov”. Pokusom o podvody by mala zabrániť povinnosť hlásiť všetky neúplné zdravotnícke záznamy.

Zoznam odporúčaní má “poslúžiť ako základ” pre legislatívny návrh, ktorý má predložiť Európska komisia koncom roka 2016, dodala EASA vo vyhlásení.