ECB hľadá kompromis v spore s Bank of England

zdroj: http://www.flickr.com/photos/seanryan/2091261413/ cc

Projekt T2S je určený na vyrovnanie obchodov s cennými papiermi centrálnej banky. Cieľom systému je zjednotiť postupy po uzatvorení obchodov poskytnutím základného a nestranného celoeurópskeho vyrovnania hotovosti a obchodov s cennými peniazmi v peniazoch centrálnej banky bez ohľadu na hranice a tak znížiť náklady a zjednodušiť spleť národných schém.

Bank of England, ktorá bráni pozíciu londýnskej finančnej superveľmoci, tvrdí, že pre projekt môže prísť o príliš veľa kontroly nad obchodmi s cennými papiermi v librách. Šéf projektu T2S Jean-Michel Godeffroy v správe o pokroku v implementácii systému uviedol, že rokovania na bode mrazu by sa mohli vďaka novému plánu pohnúť vpred.

„Rámec riadenia je najťažšou otázkou v rámci vyjednávaní o T2S,“ pripustil Godeffroy. „Najnovšie navrhujeme, aby sa vytvorili dva nové riadiace orgány, vďaka čomu by národné banky mimo eurozóny dostali oveľa viac práv.“

Nedopracovaný spôsob riadenia znepokojuje aj napríklad Švédsko, ktoré by sa tiež chcelo do projektu zapojiť. Godeffroy však varoval, že nemožno garantovať, že dôjde ku konečnej dohode. „Zatiaľ nič nie je isté. Rokovania s centrálnymi bankami o špecifických detailoch budú pokračovať po zvyšok leta a aj na jeseň. Konečnú dohodu očakávame do konca roka,“ vysvetlil. T2S by podľa pôvodných plánov mali spustiť v roku 2014.

(EurActiv/Reuters)