ECB nezmenila úrokové sadzby, očakáva rast ekonomiky

foto: Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky, zdroj: TASR

ECB ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,25 %. Trhy však takéto rozhodnutie Rady guvernérov očakávali. ECB nezmenila ani depozitnú sadzbu, ktorá zostala na nule.

Šéf ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii uviedol, že Rada guvernérov na svojom zasadnutí neprijala žiadne nové kroky, pretože ekonomická situácia ani monetárne podmienky sa nezmenili dostatočne na to, aby ich odôvodnili. Draghi poukázal na mierne oživenie ekonomiky, ktorá podľa jeho slov teraz nepotrebuje žiadne ďalšie opatrenia.

Analytický tím VÚB banky vo svojom mesačnom odhade neočakával zmenu oficiálnych sadzieb, no nevylučoval mierny pokles refinančnej sadzby na 0,1 percenta.

Guvernéri ECB však na svojom zasadnutí rozhodli, že úroková sadzba hlavných refinančných operácií a úrokové sadzby jednodňových refinančných a jednodňových sterilizačných operácií zostanú nezmenené na úrovni 0,25 %, 0,75 % a 0,00 %.

Po tom, čo ECB signalizovala, že nie sú potrebné nové ekonomické stimuly pre eurozónu, euro posilnilo voči doláru na najvyššiu úroveň od konca decembra 2013. Voči jenu dosiahlo svoje maximum od 23. Januára 2014.

Miera inflácie v eurozóne pritom klesla hlboko pod 2-percentnú cieľovú hranicu ECB, a to na úroveň 0,8 %. ECB pritom predpokladá, že zostane nízka až do konca roka 2016. Tempo rastu spotrebiteľských cien sa výrazne nezrýchli ani na budúci rok, keď podľa prognózy dosiahne 1,3 %. Vo svojej prvej predpovedi pre rok 2016 počíta ECB s infláciou na úrovni 1,5 %.

Eurozóna by podľa ECB postupne mohla prekonať slabý výkon ekonomiky. Centrálna banka totiž mierne zvýšila prognózu rastu regiónu v tomto roku.  

Očakáva, že ekonomika eurozóny tento rok vzrastie o 1,2 %. Vo svojej decembrovej predpovedi uvádzala rast na úrovni 1,1 %. V roku 2015 naďalej počíta s tempom rastu na úrovni 1,5 %, uviedol po zasadnutí Rady guvernérov šéf ECB Mario Draghi. V roku 2016 by sa tempo rastu malo zrýchliť na 1,8 %.

(EurActiv/Reuters)