ECB opäť zasahuje

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mário Dragh, Zdroj: EP

Európska centrálna banka (ECB) rozhodla o znížení hlavnej úrokovej sadzby na nové historické minimu. Kľúčová úroková sadzba klesne na 0,05 % z pôvodnej úrovne 0,15 %. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

ECB okrem toho plánuje podporiť ekonomiku aj nákupom cenných papierov. Oznámil to na tlačovej konferencii prezident ECB Mario Draghi.

Nákupy sa budú týkať cenných papierov známych ako ABS a krytých dlhopisov. Cieľom je zlepšiť úverové podmienky v menovej únii. Podrobnosti zverejní ECB na začiatku októbra.

ABS sú cenné papiere tvorené balíkmi bankových úverov, ktoré sa následne predávajú poisťovniam, dôchodkovým fondom a najnovšie aj ECB. Kryté dlhopisy sú podobné finančné nástroje, no bezpečnejšie než ABS.

Zatiaľ čo so znížením úrokových sadzieb (okrem hlavnej znížila banka napríklad aj depozitnú sadzbu hlbšie do negatívneho pásma na -0,20 %) trhy nepočítali, nákupy cenných papierov sa očakávali.

Pred dvoma týždňami na konferencii centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole totiž Draghi v súvislosti s inflačnými očakávaniami uviedol, že ECB "využije všetky dostupné nástroje v rámci svojho mandátu, aby v strednodobom horizonte udržala cenovú stabilitu".

ECB tiež revidovala smerom nadol vývoj ekonomiky eurozóny, ako aj inflácie. Ekonomika 18-členného menového bloku by mala podľa ECB vzrásť tento rok o 0,9 %. To znamená mierne zhoršenie výhľadu potom, ako v júni banka prognózovala rast na úrovni 1 %.

V roku 2015 by sa malo tempo rastu zrýchliť na 1,6 % a v roku 2016 na 1,9 %. Aj v prípade budúceho roka je prognóza horšia, keďže ECB v júni predpokladala, že ekonomika v roku 2015 vzrastie o 1,7 %. Naopak, prognóza rastu pre rok 2016 je o niečo lepšia. V júni ECB ešte očakávala hospodársky rast eurozóny v roku 2016 na úrovni 1,8 %.

Čo sa týka vývoja inflácie, v tomto roku ju banka odhaduje na úrovni 0,6 %, zatiaľ čo v júnovej prognóze počítala s infláciou na úrovni 0,7 %. V nasledujúcom roku počíta s jej zrýchlením na 1,1 % a v roku 2016 na 1,4 %.