ECB prekvapila, znížila úrokové sadzby

Prezident ECB Mario Draghi, Zdroj: TASR/AP Photo/dpa,Arne Dedert

Refinančná úroková sadzba ECB sa včerajším rozhodnutím znížila o 25 bázických bodov na nové historické minimum 0,25 %. Znížená bola aj úroková sadzba pre jednodňové refinančné operácie o 25 bázických bodov na 0,75 %. Bezo zmeny ostala depozitná úroková sadzba na úrovni 0 %.

Hoci sa o znížení úrokovej sadzby intenzívne špekulovalo, ECB svojím konaním prekvapila, vzhľadom na to, že väčšina expertov očakávala, že k zníženiu sadzieb dôjde až v decembri, keď ECB zverejní nové hospodárske prognózy, vrátane inflácie.

Kroky centrálnej banky však reflektujú obavy v súvislosti s nečakaným spomalením medziročnej miery inflácie, ktorá v októbri dosiahla 0,7 %. Je to hlboko pod inflačným cieľom ECB – tesne pod úrovňou 2 %. Zvýšilo sa tak riziko deflácie v niektorých oblastiach a mierne oživenie ekonomiky by tak bolo v ohrození.

Ako vo svojom komentári uvádza analytický tím VÚB banky, reaguje tak aj na historicky vysokú nezamestnanosť. „Rastúca miera nezamestnanosti a klesajúca inflácia naznačuje, že eurozóna zďaleka neprekonala závažné problémy a vyhliadky rastu ostávajú naďalej krehké,“ konštatujú analytici VÚB banky.

Francúzsko a Taliansko zároveň na centrálnu banku apelovali, aby zmiernila svoju menovú politiku v rámci reakcie na posilňujúci kurz eura. Ten oproti doláru po zverejnení informácií o úrokových sadzbách klesol z 1,35 USD/EUR na 1,3397 USD/EUR. Vydýchnu si tak najmä európski exportéri.

Ako počas včerajšej tlačovej konferencie zdôraznil prezident ECB Mario Draghi, banka je v prípade potreby pripravená znovu konať. „Máme k dispozícií viacero nástrojov, ktoré môžeme aktivovať predtým ako dosiahneme spodnú hranicu. V zásade by sme mohli ďalej znížiť úrokové sadzby,“ konštatoval.

„Zrejme zažijeme dlhšie obdobie nízkej inflácie, ktoré bude nasledovať postupný pohyb nahor k úrovni tesne pod, ale blízko 2 percent,“ dodal. Zároveň uistil, že sadzby na súčasnej alebo ešte nižšej úrovni ostanú dlhšie a odmietol hrozby deflácie.