ECB úroky nezmenila, nevylučuje nové opatrenia v júni

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mário Dragh, Zdroj: EP

ECB naposledy menila hlavnú úrokovú sadzbu minulý rok v novembri, keď ju nečakane znížila o štvrť percentuálneho bodu. Niektorí analytici však medzičasom dali najavo, že by bolo vhodné pristúpiť k ďalšej redukcii, keďže inflácia v eurozóne je dlhodobo mimoriadne nízka.

Draghi uviedol, že ekonomika eurozóny pokračuje v miernom oživovaní a cenové tlaky zostávajú slabé. ECB zatiaľ odoláva tlakom, aby ďalším uvoľnením menovej politiky zasiahla proti nízkej inflácii a silnejšiemu kurzu eura.

Varovanie pred podkopávaním dôveryhodnosti ECB

Výzvy na prijatie nových opatrení prišli od Medzinárodného menového fondu, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ale aj od niektorých francúzskych politikov.

Draghi varoval, že neustále výzvy rôznych organizácií a politikov by mohli podkopať dôveryhodnosť banky. „V priebehu niekoľkých uplynulých dňoch sme dostali mnoho rád od politikov a inštitúcií. Za tieto rady samozrejme ďakujeme. Podľa zmluvy sme však nezávislou inštitúciou. Ľudia by si mali uvedomiť, že ak by sa to považovalo za ohrozenie našej nezávislosti, mohlo byť to spôsobiť dlhodobú ujmu na našej dôveryhodnosti,“ odkázal politikom Draghi.

Medziročná miera inflácie v eurozóne v apríli vzrástla na 0,7 % z marcovej hodnoty 0,5 %. Stále sa nachádza pod 2% hranicou stanovenou ECB ako strop cenovej stability.

ECB počká na novú prognózu
ECB by však mohla znížiť hlavnú úrokovú sadzbu a podporiť tak ekonomiku eurozóny na svojom  nasledujúcom zasadnutí v júni. Ako dodal Draghi, najskôr je potrebné počkať na najnovšiu prognózu ECB o vývoji ekonomiky a inflácie.

„Počkáme na odhady (ECB o inflácii a vývoji ekonomiky), ktoré budú zverejnené začiatkom júna, a potom budeme reagovať,“ povedal Draghi. Medzi bankármi podľa jeho slov panuje zhoda v tom, že inflácia nemôže zotrvávať na nízkej úrovni príliš dlhý čas.

Zároveň vyjadril obavy nad kurzom eura, ktorý sa už priblížil k úrovni 1,40 USD/EUR a dosiahol 2,5-ročné maximum. Draghi uviedol, že „rast kurzu eura v kontexte nízkej inflácie a slabej ekonomickej aktivity je dôvodom na vážne obavy“.

(EurActiv/TASR/Reuters)