ECB: Úverový tok do firiem by mohol koncom roka zrýchliť

zdroj wikimedia

Európska centrálna banka zverejnila svoj pravidelný štvrťročný prieskum bankových úverov. Poukazuje najmä na uvoľnenie úverových podmienok pre podniky v poslednom kvartáli 2013.

„Pri pohľade na štvrtý štvrťrok 2013 banky v čistom vyjadrení očakávajú uvoľnenie úverových štandardov pri poskytovaní pôžičiek podnikom. Ide o prvé takéto očakávanie zaznamenané od posledného štvrťroku 2009,“ uvádza ECB.

Podľa ECB 5 % z bánk eurozóny, ktoré sa do prieskumu zapojili, sprísnili svoje úverové kritériá pre firmy v treťom štvrťroku, čo je menej ako 7 % zaznamenaných v druhom štvrťroku.

Urobili tak napriek tomu, že ich prístup k financovaniu sa zlepšil. Na druhej strane však čelia prísnejším kapitálovým požiadavkám, ktoré vyplývajú z nových regulačných predpisov.

„Banky naďalej hlásia v čistom vyjadrení zlepšenie naprieč všetkými kategóriami financovania,“ konštatuje ECB.

Otázny však ostáva dopyt zo strany firiem. „Októbrový prieskum bankových úverov potvrdil pokračujúcu stabilizáciu úverových podmienok pre podniky a domácnosti v kontexte stále slabého dopytu po pôžičkách,“ vysvetľuje centrálna banka.

Aj v prípade spotrebiteľských úverov a úverov na bývanie banky tiež hlásia zvoľnenie úverových podmienok. V tomto prípade je to prvýkrát od konca roka 2010.