ECB: Úverový tok môže ešte spomaliť

Zdroj: Flickr

Analytici však poukazujú na to, že načasovanie prieskumu je dôležitým faktorom a varovali pred zlým interpretovaním sentimentu v čase dlhovej krízy, ktorá sa medzitým čiastočne zmiernila. Okrem toho dva kľúčové nemecké prieskumy ukázali, že slabnú obavy, že prísnejšie úverové podmienky uškodia obnove najväčšej európskej ekonomiky.

Podľa štvrťročného prieskumu ECB o poskytovaní bankových úverov – 5 % bánk by od júla do konca septembra malo podnikom dávať tvrdšie podmienky pri získavaní pôžičky. V druhom kvartáli tak urobilo 11 % bánk, čo je viac ako sa pôvodne očakávalo.

Dopyt by na druhej strane mal v najbližších mesiacoch stúpať, keďže firmy sa snažia získať kapitál potrebný na financovanie investícií a hospodársku obnovu. „Vplyvom dlhovej krízy v eurozóne sa zhoršil prístup samotných bánk k finančným zdrojom,“ uvádza ECB.

Podľa analytikov práce otrasy na trhoch s vládnymi dlhopismi boli hlavným faktorom, ktorý sa podpísal pod negatívny výsledok prieskumu. Prieskum totiž prebiehal od 14. júna do 2. júla. Avšak medzitým sa situácia zmenila, napríklad Španielsku náklady na pôžičky opäť klesli.

„Výsledky súčasného prieskumu sú poznačené znechutením, pretože banky v tom predchádzajúcom očakávali normalizáciu úverových podmienok a to sa nestalo,“ tvrdí ekonóm Gilles Moec. „Nepozeral by som sa na to tak pesimisticky. Z môjho pohľadu ide o automatickú reakciu na júnové problémy na trhoch.“

Vyšší dopyt

V najbližších troch mesiacoch 29 % zo 120 oslovených bánk očakáva zvýšený dopyt po úveroch, najmä zo strany malých a stredných podnikov. Čulý úverový tok smerom do firiem je kľúčovým pre hospodárske zdravie. Vplyvom hospodárskej krízy došlo k jeho prerušeniu, no ekonómovia dôfajú, že vplyvom pozitívnych ekonomických výsledkov eurozóny, sa opäť naplno rozprúdi. Analytici tvrdia, že prísnejšie úverové podmienky by mohli obnove uškodiť, ale zároveň upozornili, že ich netreba interpretovať izolovane.

„Výsledky síce nie sú veľmi povzbudivé, ale príčiny, prečo je to tak, sú zrejmé, a keďže sa situácia zlepšila, máme dôvod k optimizmu,“ tvrdí analytik Jan Von Gerich zo spoločnosti Nordea.

Obrat zvyčajne nastáva najprv v spotrebiteľských úveroch ako v podnikateľských, no 10 % bánk v druhom štvrťroku sprísňovalo podmienky, pričom o niečo viac tak plánuje urobiť aj v treťom štvrťroku.

(EurActiv/Reuters)