ECB: Úverový tok sa uvoľňuje

Kým ekonómovia poukazujú na klesajúci dopyt ako hlavný dôvod slabého rastu počtu pôžičiek, podnikatelia tvrdia, že banky požičiavať nechcú. Zúčtovanie pravdepodobne príde, keď sa ekonomika začne dvíhať a firmy sa na banky začnú opäť obracať.

„Analýza bánk eurozóny v druhom štvrťroku ukáže, že to najhoršie z úverovej krízy sa skončilo,“ vyhlásil to minulý týždeň člen výkonnej rady ECB Christian Noyer, pričom naznačil, že situácia sa stabilizovala. Prezident ECB Jean-Claude Trichet bankám pripomenul, aby si plnili svoje povinnosti.

Banky sú však stále ostražité. V júni sa objem poskytnutých úverov spotrebiteľom medziročne znížil o 0,7 %.

Podľa prieskumu úverového toku vo Fínsku počas druhého štvrťroka 85 % bánk očakáva pokles pôžičiek pre firmy, pričom 68 % z nich tvrdí, že je to pre nízky dopyt.

Z pohľadu podnikateľov banky s úvermi otáľajú a je jasné prečo. Z predchádzajúcej marcovej analýzy vyplýva, že hlavnou príčinou pre prísnejšie štandardy pri poskytovaní pôžičiek boli negatívne ekonomické vyhliadky a to tak pre priemysel aj pre firmy.

Podniky žiadajúce o úver sú teraz v horšom stave ako v predchádzajúcich rokoch. Viaceré plánujú prostriedky použiť na to, aby sa udržali „na hladine“ a nie na výnosné investície či akvizície. Okrem toho eurozóna, ktorá je závislá na exporte, sa z recesie medzi prvými pravdepodobne nedostane, čo mnohé firmy „potápa“.

Očakávaná stabilizácia v druhom štvrťroku vyplýva najmä z lepších hospodárskych prognóz, tvrdí ekonóm Fortisu Nick Kounis. „Obmedzovanie úverov sa robí najmä z cyklických príčin – banky sa boja, že ich klienti skrachujú,“ vysvetlil.

(EurActiv / Reuters)