EIB chce tento rok na Slovensku investovať 400 miliónov eur

EIB

Budova Európskej investičnej banky v Luxemburgu, zdroj: EIB

O možnostiach financovania projektov na Slovensku diskutoval včera s najvyššími predstaviteľmi Európskej investičnej banky (EIB) podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

V Luxemburgu sa stretol s predsedom EIB Wernerom Hoyerom, podpredsedom Vazilom Hudákom, ako aj s odborníkmi banky, ktorí majú na starosti projekty na Slovensku.

„Len“ 400 miliónov?

„Diskutoval som o možnostiach financovania niektorých projektov, či už verejných, alebo aj v rámci privátneho sektora, zo strany EIB,“ povedal vicepremiér. Spresnil, že EIB tento rok plánuje na Slovensku preinvestovať okolo 400 miliónov eur.

Vlani to bolo až 920 miliónov, keď EIB finančne podporila napríklad projekt diaľničného obchvatu D4, okolo Bratislavy.

https://euractiv.sk/clanky/investicna-politika/bratislavsky-obchvat-priklad-alebo-problem/

Podpora inteligentných miest

Možná finančná podpora EIB tento rok sa podľa Pellegriniho môže uplatniť napríklad pri projektoch smart cities, kde slovenské mestá a obce môžu žiadať peniaze na rozvoj infraštruktúry a modernizáciu.

„Budeme sa spolu snažiť hľadať kombináciu štrukturálnych fondov s návratnými zdrojmi z EIB a na pôde Slovenského investičného holdingu pod ministerstvom financií vytvoriť platformu, kde by mestá a obce, ktoré chcú implementovať projekty typu smart cities ľahko nachádzali zdroje, ktoré by v komerčných bankách zrejme nezískali, alebo veľmi komplikovane,” opísal situáciu Pellegrini.