EIB požičia 866 miliónov eur na „zelené“ autá

Ešte v decembri minulého roka pre automobilky schválila pôžičky vo výške 3,6 miliardy eur. Ďalšie úvery, ktoré sú na pláne v máji a júni, by mali pokryť aj dodávateľov komponentov. Celkový objem, ktorý je súčasťou európskej stratégie na obnovu ekonomiky má dosiahnuť 7 miliárd eur.

Automobilka Nissan dostane 400 miliónov eur na vývoj a výrobu modelov s nižšou spotrebou vo svojich závodoch vo Veľkej Británii a Španielsku. Automobilke Jaguar Land Rover EIB požičia 366 miliónov eur. Banka uviedla, že úvery sa týkajú aj závodu Volkswagen-u v Indii. Zároveň podpísala úvery pre BMW, Reanult a Volvo Truck, ktoré majú pôžičky schválené od polovice marca.

Európske automobilky vyrobia ročne viac ako 18 miliónov áut, no predá sa len 12 miliónov z nich a kríza situáciu ešte viac zhoršila. V ohrození je 12 miliónov pracovných miest priamo v automobilkách a ďalších niekoľko miliónov v dodávateľských spoločnostiach.

EIB v decembri rozhodla, že v rokoch 2009 a 2010 zvýši objem poskytnutých pôžičiek oproti predchádzajúcim rokom. Zameriava sa na tri oblasti – malé a stredné podniky, boj proti klimatickým zmenám a podporu konvergencie európskych regiónov.