Ekonomika slabne, ECB pod tlakom

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Agentúra Markit včera (24. mája) zverejnila bleskový odhad pre aktivitu vo výrobnom sektore a službách. Kompozitný index PMI, ktorý je ukazovateľom pre vývoj rastu, klesol na úroveň 45,9 bodu z aprílovej hodnoty 46,7. Ide pritom o najvýraznejší prepad od júna 2009.

„Výsledky prieskumu sú konzistentné s poklesom HDP v regióne v druhom štvrťroku o minimálne 0,5 % vzhľadom na to, že hlbší prepad v periférii vplýva na Francúzsko a Nemecko,“ uviedol hlavný ekonóm agentúry Chris Williamson.

Eurozóne sa podľa oficiálnych údajov v prvom štvrťroku podarilo recesii vyhnúť a zaznamenala len stagnáciu HDP. V druhom štvrťroku sa však prepadu zrejme už nevyhne.

Podľa odhadov odborníkov tak vzniká výrazný tlak na ECB, aby v najbližších mesiacoch pristúpila k zníženiu kľúčových úrokových sadzieb pod 1 %, čo by bolo prvýkrát v histórii.

Podľa niektorých dokonca dôjde k prehodnoteniu a zhoršeniu doterajších odhadov pre budúci hospodársky vývoj. Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters uvádzajú, že pod rozhodnutie ECB sa okrem zhoršujúceho sa hospodárskeho sentimentu podpíše aj neistota spojená s budúcnosťou Grécka.

Niektoré banky očakávajú zníženie sadzby o 0,25 % už budúci mesiac. Časť dokonca odhaduje, že ak by Grécko opustilo eurozónu, musela by uvoľniť ďalší balík lacných pôžičiek ako na prelome rokov a sadzby znížiť o 0,5 %.

Ako vo svojom mesačnom komentári uvádza VÚB banka ostatné stretnutie ECB síce neprinieslo žiadne novinky na poli menovej politiky a banka počíta so základným scenárom založenom na miernej stabilizácii ekonomickej aktivity, riziko výhľadu smerom nadol je stále výrazné.

„Riziko plynúce z dlhovej krízy v eurozóne je stále značné, avšak v súčasnosti stále očakávame, že ECB bude konať len v prípade výrazného zhoršenia výkonu reálnej ekonomiky. V prípade, že by došlo k ďalším krokom veríme, že ECB siahne skôr po nekonvenčných nástrojoch menovej politiky ako po zmene sadzieb,“ odhaduje VÚB.

(EurActiv/Reuters)