Erasmus pre mladých podnikateľov: Kde je druhý Richard Branson?

Od roku 2009 sa do programu zapojilo dokopy 532 mužov a žien. Najčastejšie v zahraničí ostávali od troch do šiestich mesiacov. Podľa údajov Európskej komisie skoro polovica z nich pochádza zo Španielska a Talianska. Obe krajiny totiž trápi vysoká nezamestnanosť, čo mnohých ľudí vedie k zakladaniu vlastného podniku alebo hľadaniu práce v cudzine. V rámci programu dostávajú od 560 do 1100 eur, v závislosti od životných nákladov v hosťujúcej krajine. Najčastejšie ich lákajú Veľká Británia, Španielsko a Nemecko.

Nie každý si však myslí, že úspešný program študentských výmen možno replikovať vo svete biznisu. „Vzali Erasmus pre študentov a vyskúšali ho na podnikateľov, ale to nefunguje, pretože sú príliš rozdielni,“ vysvetlil Bernd Kruczek z Centra pre inovácie a technológie v nemeckom Forste.

Jeho spoločnosti sa podarilo spojiť ôsmich uchádzačov s hosťujúcimi podnikmi. Ide pritom o úspech, pretože väčšina zo 400 sprostredkovateľských organizácií je podľa jeho slov schopná spojiť jedného či dvoch. Komisia za jeden „pár“ platí 900 eur. Pôvodne dúfala, že sa jej podarí dosiahnuť 1500 účastníkov ročne.

Rekordérom je holandský sprostredkovateľ Peter Scholten, ktorý spojil 30 podnikateľov. Podľa jeho slov je však ťažké nájsť Holanďanov ochotných zapojiť sa do programu, pretože existujú národné schémy, v ktorých dostavajú viac peňazí. Záujem o hosťovanie cudzieho podnikateľa mali najmä malé a stredné firmy. „Problémom je presvedčiť hostiteľa, že je to dobré pre Európu, dobré pre nich a dobré pre podnikateľa,“ tvrdí Scholten.

Podľa zástancov ide o veľkú príležitosť

Erasmus pre podnikateľov má aj svojich zástancov. Frederik Pfisterer, ktorý vedie spoločnosť tvoriacu softvér pre banky v Stuttgarte, práve na šesť mesiacov prijal Španiela Pedra Morana. „Je to obrovská príležitosť získať niekoho skutočne kvalifikovaného a zanieteného, najmä pre nás v štartovacom štádiu. A pre druhú stranu je to šanca naučiť sa niečo, no prínos z jeho vlastných skúseností je fantastický. Ak by ste najali normálnych ľudí, motivácia by bola iná. Ak pracujete s podnikateľom, okamžite si všimnete iného ducha.“

Avšak organizácia procesu ho miatla. Pfisterer dostal mená a profily troch uchádzačov, s ktorými sa spojil telefonicky. Sprostredkovateľská spoločnosť s ním však nikdy priamo nekomunikovala.

„Ani neviem ich meno, nikdy ma nekontaktovali. Našli zhody, no nikdy so mnou nehovorili,“ vysvetlil. Po tom, čo si vybral Morana, len v online formulári zaškrtol áno na znak súhlasu s ďalším postupom a ďalšia informácia, ktorú dostal bola, že Moran nastupuje na lietadlo.

Moran zasa tvrdí, že dostať sa do programu je zdĺhavé a komplikované. Začal v septembri a kontaktovali ho až v decembri a konečnú zelenú dostal o ďalšie dva mesiace neskôr. V nemeckej spoločnosti bude dostávať 900 eur mesačne.

„Chcem v Španielsku založiť firmu. V Nemecku je veľa spoločností a v tejto sa môžem veľa naučiť – rozvíjať myšlienku, tvoriť podnik od úplného počiatku, získať kontakty s klientmi a dodávateľmi,“ poukázal Moran.

Budúcnosť programu je neistá

Na konštatovanie, že program viedol k vychovaniu ďalšieho európskeho Richarda Bransona, je príliš skoro. V Únii je 26 miliónov malých a stredných podnikov, a preto si predstavitelia Komisie myslia, že EYE treba predĺžiť, avšak pod podmienkou, že bude mať širší a dlhodobý vplyv na cezhraničné podnikanie. Komisia plánuje navrhnúť trvalé financovanie programu, no to bude musieť schváliť Európsky parlament a členské štáty.

Exekutíva tento týždeň zverejní revíziu Zákona o malých a stredných podnikoch (Small Business Act – SBA), no budúcnosť EYE je neistá. Prvé dva roky na program šlo 8 miliónov eur, tri milióny na tento rok. V decembrovom predbežnom návrhu revízie Komisia odporúčala, aby sa Erasmus pre podnikateľov stal trvalou schémou. To si však vyžiada oveľa viac peňazí.

Návrh by mali prijať do konca tohto roka, keď už budú v plnom prúde aj diskusie o novom rozpočtovom rámci po roku 2013. Nie je teda jasné, či budú peniaze dostupné. Hovorkyňa komisára Antonia Tajaniho Charlotte Arwidi uviedla, že nie je isté, že program bude súčasťou revízie SBA.

Podľa Kruczeka rozšírenie EYE by bolo proti súčasnej úspornej nálade, ktorá panuje v členských štátoch. Napríklad samotné Nemecko musí pokryť pätinu účtu za záchranu Grécka a Írska. „Už žiadne veľké programy, pretože my platíme. Nemecko platí. Podpora eura stačí.“

Ďalšie kroky:

  • 23. februára – Komisia zverejní revíziu Zákona o malých a stredných podnikoch