EÚ a Kanada sú krok od uzavretia obchodnej dohody

Zdroj: Európska komisia

Kanadský premiér Stephen Harper a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa dnes pokúsia uzavrieť obchodné rokovania, ktoré prebiehajú od roku 2009, no začiatkom roka 2013 spomalili pre požiadavky o väčší prístup na vzájomné trhy.

„Rokovania sa pohli vpred a obaja predstavitelia sa stretnú s cieľom uzavrieť dohodu,“ uviedol hovorca Európskej komisie Olivier Bailly. Najzložitejším otázkami je ochrana európskych geograficky charakteristických produktov ako syr feta či gorgonzola, ďalej otázka patentov pre liečivá, export hovädzieho a prístup k verejnému obstarávaniu.

Podľa zdrojov blízkych rokovaniam sú tieto otázky viac-menej vyriešené, ale presné podrobnosti bude treba ešte dokončiť po politickej dohode medzi Harperom a Barrosom.

„Ešte veľa vecí treba z technického pohľadu vyhladiť, ale politické rozdiely sú zdá sa odstránené, takže dohode nič nebráni,“ uviedol nemenovaný zdroj agentúre Reuters.

EÚ od dohody očakáva nárast obojstranného obchodu s tovarmi a službami o pätinu na 25,7 miliardy eur ročne. Nejde pritom len o odstránenie cla, ale aj o harmonizáciu pravidiel cezhraničného obchodovania. Uzavretie rokovaní s Kanadou by tiež bolo pozitívnou správou aj pre rokovania s USA.

Kanadskí producenti mlieka sa však búria a tvrdia, že ich poškodí zvýšenie dovozných kvót na európsky syr. Vláda preto prisľúbila, že bude kompenzovať prípadnú stratu, ku ktorej by v dôsledku obchodnej dohody došlo.

Európske firmy by sa vďaka paktu získali prístup na lukratívny trh verejného obstarávania kanadských provinčných vlád. Dohodu ešte musia schváli členské štáty EÚ, Európsky parlament a desať kanadských provincií.

Rokovania spomalili vo februári, keď sa komisár zodpovedný za obchod Karl De Gucht márne snažil dosiahnuť dohodu. Hlavnou podstatou sporu bola kanadská požiadavka, aby mohli do EÚ každý rok vyviezť až 100 tisíc ton hovädzieho mäsa. V snahe o kompromis bola podľa zdrojov stanovená hranica 40 tisíc ton, najmä čerstvého mäsa.

Dovoz kanadského hovädzieho je v súčasnosti zakázaný, pretože obsahuje hormóny. Ottawa tvrdí, že potrebuje vyššiu kvótu na mäso bez hormónov, aby bola produkcia ekonomicky životaschopná.

(EurActiv/Reuters)