EÚ aj Nemecko dementujú správy o finančnej pomoci Grécku

Zdroj: Flickr

Komisia oficiálne poprela dohady, že EÚ pripravuje balík na vykúpenie gréckeho dlhu s hodnotou od 20 do 25 miliárd eur. Informačnú kampaň rozpútal nemecký magazín Der Spiegel, ktorý získal dokument ministerstva financií, kde Berlín uvádza podmienky svojho príspevku.

EÚ na mimoriadnom ekonomickom summite pred dvomi týždňami formálne potvrdila, že v prípade potreby, je pripravená krajine pomôcť, no lídri odmietli špecifikovať akékoľvek detaily. V spoločnom stanovisku dokonca uvádzali, že Gréci nepožiadali ani o jediné euro.

Nemci popierajú

Nemecké ministerstvo financií sa od informácií v médiách dištancuje. V stanovisku pre EurActiv uvádza, že informácie v nemeckej tlači sú čistými špekuláciami. „Špekulácie magazínu Der Spiegel, že na nemeckom ministerstve financií existujú konkrétne plány multimiliardového vykúpenia gréckeho dlhu, nie sú správne,“ uviedlo ministerstvo.

Existenciu plánu však nepopreli. Ako informuje Der Spiegel, práve Nemecko by Grécko podoprelo najväčšou sumou – 4 – 5 miliardami eur. Podľa uniknutých informácií by prostriedky prešli cez nemeckú banku Kfw alebo národnú banku, ale až po tom, čo Grécko splní prísne podmienky.

Gréci opäť spomaľujú

Pre kontroverzné informácie Gréci nestihli kľúčový deadline, dokedy mali Komisii vysvetliť finančnú transakciu s bankami Goldman Sachs, Morgan Stanley a Deutsche Bank, ktorá slúžila na skrytie miliardových dlhov. EÚ teda vládu opäť vyzvala k rýchlemu vysvetleniu celej operácie. Gréci za príčinu zdržania označili štrajk colných úradníkov.

Včera v Aténach okrem toho pristála európska misia, ktorá preskúma vplyv gréckych úsporných plánov na vývoj deficitu. Grécko konečné znenie svojich záchranných opatrení predloží na schválenie 16. marca.