EÚ chce pomôcť mestám. Šefčovič predstavil dve nové webstránky

šefčovič

Maroš Šefčovič počas Európskeho týždňa regiónov a miest, zdroj: Európska komisia

Európska komisia (EK) dnes spolu s Výborom regiónov EÚ predstavila dve nové webové stránky. Mestám majú uľahčiť prístup k informáciám o dokumentoch Európskej únie, ktoré sa týkajú ich agendy, ako aj o finančných nástrojoch, ktoré môžu mestá využiť pri realizácii svojich projektov.

Ide o webstránky pre mestskú agendu s názvom „One-stop-shop“ a „Urban Data Platform„.

 

Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý nové nástroje v Bruseli odprezentoval, pre TASR uviedol, že ide o akési vyústenie summitu miest a regiónov zo začiatku júla v Bratislave. Tam EÚ sľúbila zástupcom miest a regiónov, že im uľahčí život.

„To robíme týmto portálom, kde pod jednou adresou nájdu všetky relevantné informácie o spolupráci miest, o legislatíve, ktorá platí pre mestá, o tom ako môžu financovať svoje projekty a ako sa môžu združovať do platforiem pre spoluprácu,“ vysvetlil Šefčovič.

Slovensko koordinuje bývanie

Pripomenul, že doteraz sa podarilo zorganizovať štyri platformy, ktoré riešia problémy, ktoré najviac zaťažujú európske mestá – integrácia migrantov, sociálne bývanie, zvyšovanie energetickej efektívnosti či znižovanie emisií v doprave a čistota ovzdušia.

Slovensko sa v rámci týchto mestských partnerstiev stalo koordinátorom pre bývanie, kde koordinuje prácu takmer dvadsiatich členov.

Čítajte aj: Výbor regiónov EÚ: mestá a obce v rozhodovacom procese EÚ

Šefčovič upozornil, že mestá sú v súčasnosti slabo informované o tom, čo konkrétne pre ne EÚ robí, či existujú a aké sú finančné nástroje, na realizáciu ich projektov.

Po spustení týchto stránok slovenský eurokomisár očakáva diskusiu s mestami a vytváranie nových partnerstiev. Spresnil, že to vníma ako prvú zastávku na ceste k podpore všetkých projektov pri budovaní inteligentných miest v Európe.

Nitra – inteligentné mesto

Šefčovič sa v rámci pracovného stretnutia s predsedom Výboru regiónov Markkuom Markkulom dohodol na tom, že v spolupráci so slovenským predsedníctvom v EÚ ešte pred koncom tohto roka oslovia všetky krajiny EÚ, aby navrhli svoje pilotné mestá alebo regióny, ktoré sú najviac pripravené z hľadiska projektov pre inteligentné mestá. Prvé stretnutie zástupcov týchto miest by sa malo uskutočniť už vo februári budúceho roka.

Na Slovensku podľa jeho slov najväčší pokrok z hľadiska konceptu inteligentných miest dosiahla Nitra. Dnes dopoludnia ho o tom v Bruseli uistil aj primátor mesta Jozef Dvonč a župan Nitrianskeho kraja Milan Belica.

Pomôže aj Junckerov fond

V otázkach financovania modernizačných projektov európskych miest, v ich snahách na prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku, energetickú efektívnosť a vytváranie pracovných miest pre profesie 21. storočia, chce Šefčovič spolu s podpredsedom EK pre pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrkim Katainenom využiť potenciál rozšíreného Junckerovho investičného balíka.

„Chceme zrozumiteľne ponúknuť primátorom ako môžu čerpať prostriedky z tohto balíka na podporu svojich modernizačných projektov,“ povedal Šefčovič v závere.

Čítajte aj: Junckerov investičný plán