EÚ chce skrotiť audítorský sektor

Zdroj: www.creativecommons.com

„Súčasný stav vecí nie je pre Európsku komisiu prípustný,“ uviedol komisár pre vnútorný trh Michel Barnier na včerajšej tlačovej konferencii, na ktorej oficiálne odštartoval verejnú konzultáciu o reforme sektora. Legislatívny návrh by mali následne zverejniť budúci rok.

Regulátori sa chcú sústrediť najmä na to, či audítori boli dostatočne aktívni a pozorní pri práci s údajmi od bánk pred tým ako vypukla kríza, ktorá vyvrcholila masívnymi záchrannými balíkmi. Veľká Británia už v júni upozornila, že možno bude treba vytvoriť nové pravidlá, ktoré budú audítorov nútiť k tomu, aby vyslali varovanie v prípade, že narazia na podozrivé praktiky.

Britská Rada pre finančné vykazovanie už vyšetruje ako spoločnosť Ernest & Young auditovala účtovníctvo americkej banky Lehman Brothers, ktorej krach v roku 2008 postupne položil svetový finančný systém na kolená.

„Kríza dokázala chyby audítorského sektora. Chceme posilniť jeho profesionalitu a dôveryhodnosť,“ vysvetlil Barnier.

Nijaké témy by nemali byť tabuizované

Komisár okrem toho zdôraznil, že žiadne témy by v rámci diskusie o reforme sektora nemali byť tabuizované. Znamená to teda, že by sa konzultácia nemala vyhnúť napríklad otázkam:

  • Je vhodné, že audítori majú desaťročia tých istých zákazníkov?
  • Nespoliehajú sa investori príliš na výsledky auditov?
  • Sektoru dominuje veľká štvorka – PriceWaterhouseCoopers, Deloitte, KPMG a Ernest & Young, ktorá predstavuje 70 % európskeho trhu. Je ohrozená veľká časť finančného sektora, ak jedna zo spoločností zanikne?
  • Aká je najlepšia forma európskeho dohľadu?
  • Musia aj malé podniky podliehať zložitému auditu?


Nielen veľká štvorka

Piata najväčšia audítorská firma na svete BDO vyzvala Barniera, aby obmedzil koncentráciu v sektore, najmä nekalými praktikami. Podľa Komisie ide o klauzuly v rámci zmlúv o poskytnutí úveru, v rámci ktorých banky firmy zaväzujú, aby využili služby len niektorej zo štyroch veľkých spoločností. Podľa prieskumu BDO takáto prax je vo viac ako polovici členských štátov.

Európska komisia chce byť lídrom diskusie o reforme sektora, o ktorej by mali rokovať aj lídri skupiny krajín G20. Viacerí zástupcovia sektora poukázali však na fakt, že regulácia musí mať globálny kontext s ohľadom na konkurencieschopnosť európskych spoločností, v prípade, že by ju zaviedli len na úrovni EÚ.

(EurActiv/Reuters)