EÚ – diabol či anjel európskeho biznisu?

Zdroj: Jose Vicente Nuñez Zuleta, www.creativecommons.org

Liberalizácia telekomunikačného sektoru, rozbíjanie kartelov, nútený pokles cien roamingových hovorov a o chvíľu aj sms správ, liberalizácia energetiky, ekologické štandardy – to všetko komplikuje život veľkým priemyselným gigantom, ktorí si často vďaka dominantnému postaveniu na trhu robili takmer čo chceli.

Autorom nútených zmien je Európska komisia a dostáva sa jej pre ne aj množstvo kritiky – Herald Tribune píše, že telekomunikačná lobby prirovnáva EK ku Stalinovi. Wulf Bernotat, šéf E.ON-u označil Komisiu za väčšiu hrozbu pre európsku energetickú bezpečnosť ako ruský Gazprom, pretože ho prinútila vzdať sa monopolu na rozvodnú sieť v prospech väčšej konkurencie. Nemenovaný vysoko postavený rakúsky predstaviteľ telekomunikačného sektoru zasa tvrdí, že je jednoduchšie obchodovať s Bieloruskom, ako sa dohodnúť s Bruselom.

Veľkí priemyselní hráči sa sťažujú nielen na snahu EK narúšať ich dlhodobé výsostné postavenie na trhu, na tlaky znižovať ceny a zvyšovať spotrebiteľské práva. Aktuálne vnímajú ako najväčšiu hrozbu ekologickú legislatívu EÚ, ktorá v snahe bojovať s klimatickými zmenami tlačí na znižovanie emisií CO2. Niektoré firmy v energeticky náročných odvetviach reálne uvažujú o presunutí svojich aktivít mimo EÚ.

Kritici sú presvedčení, že EK presadzuje politiku, ktorou sa snaží získať sympatie verejnosti – to je najmä ochrana spotrebiteľov a životného prostredia. Typickým príkladom sú práve ceny roamingových hovorov, alebo obmedzovanie poplatkov za kreditné karty.

Na druhej strane, obhajcovia EK upozorňujú, že je to práve Brusel a celý projekt európskej integrácie, ktorý umožnil rozvoj jednotného trhu. Z voľného pohybu kapitálu a tovarov profituje predovšetkým európsky priemysel.

Len nedávno schválil Európsky parlament novú legislatívu, ktorá definitívne odstránila prekážky na uplatňovanie princípu vzájomného uznávania tovarov v EÚ. Národné štáty tak nebudú môcť uplatňovať vágne výhovorky na rozličné národné predpisy, aby nevpustili výrobok z inej členskej krajiny na trh a ochránili tak domácich výrobcov. To je významný stimul pre obchod a podnikanie v EÚ.

„My považujeme Komisiu za maximálne ústretovú voči európskemu businessu,“ vyhlásil Ernest-Antoine Seilliére, šéf európskeho zväzu zamestnávateľov BusinessEurope. „Najmä pod vedením J. Barrosa sú európske ciele zviazané s úspechom priemyslu a podnikania.“ Zároveň však pripustil, že „sa objavujú tendencie spájať jej popularitu s témami ako je ochrana spotrebiteľa a životného prostredia spôsobom, ktorý môže byť pre priemysel škodlivý.“

Alexander Schaub, právnik pre Freshfields, ktorý kedysi pracoval v EK upozorňuje, že „podnikatelia by nemali zastrašovať Komisiu, aby bola ticho,“ pretože ak Brusel  stíchne, protekcionisti budú mať voľné pole.