EÚ klepne po prstoch špekulantom

Zdroj: Flickr

Pri short-sellingu investor operuje s požičaným cenným papierom, pričom očakáva, že kurz akcie poklesne, na čom chce zarobiť. Predá ju najprv za aktuálny kurz a po poklese ju kúpi späť za nižší kurz, aby ju mohol vrátiť. Rozdiel medzi predajnou a kúpnou hodnotou je preňho zisk. Po krachu na finančných trhoch agresívny predaj na krátko oslabil dôveru investorov, bankárov aj veriteľov v obchodované aktíva.

Výbor európskych regulačných orgánov cenných papierov (CESR) potvrdil, že tento týždeň zverejní regulačné pravidlá o short-sellingu. Tie by mali inštitúcie, ktoré takto obchodujú donútiť, aby trhu a regulátorom ohlásili, keď ich pozície prekonajú hranicu 0,5 % podielu kapitálu. Tvrdia to právnici z londýnskeho City a zdroje z prostredia CESR.

Regulátori sa snažia presadiť prahovú úroveň

CESR sa vo svojej konzultácii pýtal bankových autorít a federácií, či by účel splnila úroveň 0,1 %. Väčšina súhlasila, že takáto prahová úroveň by si vyžadovala častejšie upozornenia a znamenala by zvýšenie administratívnych nákladov.

Regulátori tlačia na Brusel, aby zaviedol rovnaké požiadavky v celom bloku. Očakáva sa, že exekutíva v lete spustí vlastnú konzultáciu. Podľa zdrojov, ktoré si neželajú byť menované je však možné, že regulátori pravdepodobne na Komisiu čakať nebudú a zakročia.

Pravidlá CESR sú však oveľa miernejšie ako tie, čo už platia vo Francúzsku, Británii a Nemecku – v niektorých prípadoch je predaj na krátko čiastočne alebo úplne zakázaný. Francúzsko svoj zákaz dokonca predĺžilo.

Špekulanti útočia na euro

Predaj na krátko si zlú povesť nevyslúžil krachom finančných trhov v septembri 2008. Už pád Wall Street v roku 1929 a regionálna kríza v Ázii v 90-ych rokoch si vyžiadalo prísne no dočasné obmedzenia short-sellingu. V Malajzii dokonca chceli dokonca za porušenie zákazu zaviesť telesné tresty.

Aj keď Brusel o podobnom extrémnom riešení neuvažuje, začína kritizovať špekulantov za poškodzovanie eura, ktoré je na deväťročnom minime voči doláru. „Špekulanti svojvoľne útočia na euro,“ vyhlásil luxemburský socialistický poslanec Robert Goebbels, ktorý sa podieľa na tvorbe legislatívneho konceptu o hedžových fondoch.

Pravé mnohé hedžové fondy sa notoricky zapájajú do predaja na krátko a očakáva sa, že nové obmedzenia by ich mohli ešte viac podráždiť. Úder im už uštedrila smernica o správcoch fondov alternatívneho investovania.

Poslanci by o jej osude mali rozhodnúť v apríli. Najprv však musia prejsť rekordných 1600 dodatkov ku textu.