EÚ obviňuje Maďarsko z ohrozovania nezávislosti národnej banky

Hovorkyňa Európskej komisie Pia Ahrenkilde Hansenová včera potvrdila, že predseda exekutívy sa písomne obrátil na maďarského premiéra Orbána, aby vyjadril obavy z návrhov dvoch zákonov – o národnej banke a finančnej stabilite.

Ako informuje denník The Wall Street Journal, problematickým je najmä návrh, ktorý by predsedovi vlády umožnil menovať tretieho guvernéra, čím by sa oslabil vplyv samotného guvernéra. Okrem toho sa má zvýšiť aj počet členov Rady pre menovú politiku. Guvernér národnej banky András Simor podľa denníka vyhlásil, že všetky tieto body budú viesť k zvýšeniu politického vplyvu na menovú politiku.

"Dôrazne by som Vám odporučil, aby ste stiahli návrhy ústavných zákonov," cituje z listu predsedu EK maďarský server Origo. Podľa Barrosa ani jeden z návrhov nie je kompatibilný s normami EÚ a ak budú prijaté, môžu sa dostať do sporu so základnou zmluvou aj odporúčaniami Únie.

Šéf exekutívy zároveň vyjadril poľutovanie, že Maďarsko pri príprave zákona o národnej banke nekonzultovalo s Európskou centrálnou bankou, ktorá v tejto súvislosti viackrát vyjadrila svoje obavy. Návrh zrejme nie je kompatibilný s článkom 130 Lisabonskej zmluvy, ktorý nariaďuje úplnú nezávislosť národným bankám členských štátov.

Hansenová ďalej vysvetlila, že Barroso Orbána vyzval, aby zákony preto stiahli a v spolupráci s európskymi inštitúciami zmenili tak, aby boli v súlade s európskym právom.

Maďarsko, ktoré vplyvom hospodárskej krízy požiadalo o medzinárodnú pomoc v roku 2008, koncom novembra EÚ požiadalo o preventívny úver. Predstavitelia MMF a EÚ však minulý týždeň prerušili rokovania o programe s Budapešťou a podľa šéfa exekutívy je to práve pre problémy s uvedenými zákonmi.

Origo.hu ďalej uvádza, že predseda Komisie maďarského premiéra upozornil, že mnohé hospodárske problémy krajiny sú dôsledkom politických rozhodnutí. „Maďarské finančné a ekonomické problémy primárne súvisia s domácimi politickými rozhodnutiami a opatreniami, a prípadný program musí obsahovať primerané riešenia,“ tvrdí Barroso.

Orbán však dlhodobo upozorňuje, že nikomu neplánuje dať "voľnú ruku" a nechať obmedzovať hospodársku suverenitu Maďarska.

(EurActiv/TASR)