EÚ plánuje rozšíriť program Erasmus pre podnikateľov

Európska komisia požiada Parlament, aby podporil zvýšenie rozpočtu pre program Erasmus pre mladých podnikateľov. Podľa exekutívy by sa mohol osvedčiť ako spôsob, akým stimulovať cezhraničné aktivity firiem.

Iniciatíva má v súčasnosti rozpočet vo výške 5 miliónov eur na rok. Od spusenia programu doteraz prebehlo 80 výmen. Podľa obhajcov programu by mohol dosiahnuť taký istý úspech ako podobné študentské výmeny, a ročne sa mohlo dôjsť k 10 tisícom výmen malých podnikateľov.

Program však stále nepracuje úplne bez problémov. Najväčšie ťažkosti mu robí hľadanie skúsených podnikateľov, ktorí by boli ochotní poskytnúť svoj čas a zdroje na mentorovanie mladých podnikateľských nádejí.

Okrem toho je úplne závislý od podnikateľských organizácií v členských štátoch, ktoré hľadajú vhodné páry pre výmenu. Títo sprostredkovatelia sa sťažujú, že ponuka je neudržateľná.

Podľa prieskumu medzi účastníkmi panuje celková spokojnosť, no je príliš skoro hovoriť o nadväzovaní nových podnikateľských vzťahov.

Výmenný program čelí aj marketingovým problémom

Program buduje na už zaužívanej značke študentskej výmeny, čo pomáha v tom, aby asocioval mobilitu, no podnikateľské skupiny sa obávajú, že ho vnímajú len ako rozšírenú formu Erasmu pre študentov. Len veľmi málo krajín – najmä Španielsko a Taliansko dokázali zaujať záujemcov o výmenu, no ostatné krajiny myšlienku nevedia dostatočne rozšíriť medzi mladých ľudí s podnikateľskými nápadmi.

Padli aj návrhy, aby sa zmenil názov programu, alebo aby z neho vylúčili spojenie „pre mladých“, pretože to odrádza začínajúcich podnikateľov, ktorí už niekoľko krokov v rámci svojho podnikania urobili.