EÚ presadzuje celoročnú turistickú sezónu

Foto: mmisso.deviantart.com

Predĺžením turistickej sezóny na celý rok by sa rozšírila ponuka pre turistov a turistický sektor by sa otvoril aj osobám, ktoré trpia telesným hendikepom. Uvádza to Európska komisia vo svojich návrhoch.

Turistický priemysel tvorí viac ako 5 % HDP a operujú v ňom takmer dva milióny podnikov, ktoré zamestnávajú okolo 5,2 % produktívneho obyvateľstva (približne 9,7 milióna pracovných miest).

Európa svojou zaujímavou históriou a kultúrou predstavuje lákadlo pre turistov z celého sveta. V roku 2008 jej pamiatky navštívilo 370 miliónov cudzincov, čo je 40 % celosvetového cestovného ruchu,

Posledné dva roky, kedy sa naplno prejavili dôsledky hospodárskej krízy, boli však pre sektor ťažkým úderom. Podľa údajov Bruselu v roku 2010 klesla turistická aktivita na európskom kontinente o 5,6 %.

Situácia sa ešte zhoršila, keď na jar európsky vzdušný priestor uzavreli pre oblak sopečného prachu, ktorý vychrlila islandská sopka Eyjafjallajökull. Dá sa preto očakávať, že oživenie európskeho turistického ruchu bude oveľa pomalšie ako v iných kútoch sveta, napríklad v Ázii.

Predĺženie hlavnej sezóny

Európska komisia vidí záchranu v predĺžení hlavnej turistickej sezóny. Turistická aktivita sa nemá vzťahovať len na pár letných mesiacov, ale mala by trvať celý rok.

Komisári si od tohto kroku sľubujú viac turistov, čo si následne vyžiada zlepšenie turistickej infraštruktúry a skvalitnenie poskytovaných služieb. Sektor bude musieť tiež zamestnať viac ľudí. Turistický ruch doteraz tvoril najmä sezónne pracovné miesta. Mimo nej však nezamestnanosť v niektorých regiónoch prudko stúpala.

Na veku záleží

Európska populácia starne – v roku 2020 by 20 % obyvateľov Únie malo mať viac ako 65 rokov. Komisia s týmto vývojom počíta a preto má predĺženie sezóny aj ďalším význam – seniori už nepracujú a preto môžu cestovať hocikedy. „Časť populácie, ktorá má ešte dostatok energie a hlavne voľného času skrýva pre odvetvie veľký potenciál,“ píše vo svojich plánoch Komisia.

Aby sa seniorom lepšie cestovalo, komisári tiež sľubujú väčší prísun prostriedkov do programu Calypso, ktorého rozpočet sa v období 2009 – 2010 pohyboval okolo 2 miliónov eur. Program podporuje turistiku u obyvateľstva s nižšími príjmami, čo sú práve dôchodcovia, mladí či hendikepovaní.

Samotný komisár pre priemysel Antonio Tajani nedávno vyhlásil: „Svet je kniha a kto necestuje, prečíta si len jednu stránku.“ Európska politika turizmu má svoj základ v Lisabonskej zmluve. Je teda veľmi mladou a Komisia si uvedomuje, že jej budúci rozvoj si vyžaduje vyššie finančné náklady. S veľkou pravdepodobnosťou bude finančná podpora turizmu v EÚ zahrnutá do nového finančného rámca po roku 2013. Detailnejšie návrhy budú dostupné v novembri, kedy sa uskutoční Európske turistické fórum.