EÚ preverí nelegálne vysadenie geneticky modifikovaných zemiakov vo Švédsku

foto: Zemiakové pole, zdroj: flickr, autor: moonjazz

V júni sa na poliach v severnom Švédsku našli malé množstvá zemiakov odrody Amadeo, a to na ploche, kde sú vysadené Komisiou schválené geneticky upravené zemiaky Amflora, určené nie na konzumáciu, ale na výrobu škrobu a pestuje sa zatiaľ len v Švédsku, Českej republike a Nemecku. Geneticky upravená odroda Amadeo ale ešte neprešla schvaľovacím procesom a BASF o jej povolenie požiadala len minulý týždeň.

Švédske úrady preto žiadajú jej úplne odstránenie zo švédskych polí. Podľa ich vyjadrení môže BASF naďalej pokračovať v kultivácii už povolených geneticky modifikovaných plodín. Hovorca komisie včera (6. septembra) zároveň potvrdil, že EK požiadala výkonného riaditeľa BASF, aby prišiel do Bruselu a celú záležitosť objasnil. Podľa hovorcu eurokomisára pre oblasť zdravie Johna Dalliho išlo ale zjavne o chybu alebo veľký omyl, na základe ktorého sa do Švédska dostala nesprávna odroda zemiaku.

Nemecká chemická spoločnosť priznala, že na jej poliach sa našli malé množstvá zemiakov Amadeo, ktoré odhalila pravidelná kontrola kvality. Dodala však, že švédske úrady boli o tomto informované na konci augusta. Kontamináciu sa podarilo odhaliť, lebo kvety Amadea sú biele, zatiaľ čo Amflora má iba zopár fialových kvetov. Príčinu „premiešania“ BASF podľa jej popredných predstaviteľov stále vyšetruje. Firma dodala, že úroveň kontaminácie je menej ako 0,01 percenta, čo znamená len 47 rastlín druhu Amadea medzi približne 680 tisíc zemiakmi druhu Amflora. Vzhľadom na incident sa preverili aj odrody v Nemecku a v Českej republike, ale žiadne pochybenia neboli odhalené, dodáva spoločnosť.

Občianska iniciatíva?

Podľa neziskovej organizácie Greenpeace sa pod petíciu vyzývajúcu k úplnému zákazu všetkých nových geneticky modifikovaných plodín do obdobia, kým sa zavedie systém dokonalejšej ochrany podpísalo už viac ako 750 tisíc ľudí. Organizácia dúfa, že tak získa potrebný milión podpisov, ktoré sú potrebné na začatie občianskej iniciatívy v tejto oblasti.

Občiansku iniciatívu zaviedla Lisabonská zmluva na to, aby mali aj občania Európskej únie priamo možnosť sa podieľať na legislatívnom procese EÚ. Keď sa podarí vyzbierať milión podpisov z dostatočného množstva členských štátov, musí Komisia zvážiť požiadavky, ktoré sú predmetom iniciatívy.