Eurozóna pripravuje 100-miliardovú pomoc pre španielske banky

Problémová španielska banka BANKIA, Zdroj: TASR/AP Photo/Paul White

Španielsko týždne odmietalo informácie, že na rekapitalizáciu svojich bánk, ktoré sa stále nespamätali zo spľasnutia realitnej bubliny, bude potrebovať externú pomoc. Ministri financií eurozóny však cez víkend rozhodli o poskytnutí 100-miliardovej podpory pre španielsky fond na záchranu bánk. Ako pre agentúru Reuters uviedol nemenovaný účastník rokovaní, premiér Mariano Rajoy bol dotlačený, aby o pomoc požiadal, pre obavy zvyšku, že môže dôjsť k oveľa väčšej katastrofe.

Plán na podporu bánk potvrdil aj minister hospodárstva Luis de Guidos, ktorý to oznámil po viac ako dvojhodinovej telekonferencii s ostatnými ministrami financií eurozóny. „Španielska vláda má v úmysle požiadať o európsku finančnú pomoc na rekapitalizáciu bánk. Táto pomoc je nevyhnutná,“ vysvetlil minister.

Predseda španielskej vlády vyhlásil, že vďaka reformám krajina nemusela požiadať o plný záchranný balík ako v prípade Írska, Portugalska či Grécka. O pomoc bankám síce požiada štát, pretože záchranné fondy priamu pomoc bankám neumožňujú, kontrole budú podliehať účtovné knihy finančných inštitúcií.

Španielov však vonkajšia pomoc nenadchla a na rozdiel od premiéra ju nepovažujú za triumf. Za nevhodné označili aj to, že napriek ťažkému stavu krajiny Rajoy odišiel na futbalový zápas Majstrovstiev Európy medzi Španielskom a Talianskom.

Pomoc eurozóny síce krajine pomôže lacnejšie rekapitalizovať banky, avšak pozícia štátu na finančných trhoch sa paradoxne môže zhoršiť, keďže o pomoc musí žiadať vláda a nie priamo banky.

Reakcie odborníkov sú zmiešané. Hlavný ekonóm Unicredit banky Erik Nielsen pre Reuters povedal, že keď dôjde k rekapitalizácii bánk, Španielsko v podstate vyrieši všetky tri svoje kľúčové slabosti – banky, regióny a štrukturálne nedokonalosti.

Karl Whelan z Univerzity College v Dubline však upozornil, že náklady na rekapitalizáciu nesolventných bánk a stratové akvizície solventných bánk budú musieť znášať Španieli. „Preto víkendová dohoda môže skončiť tým, že Španielsko stratí prístup na finančné trhy.“

Krajine sa už podarilo zabezpečiť 58 % celkových refinančných potrieb na tento rok. Veľká časť z 82,5-miliardového dlhu splatného do konca roka spadá na október. „Sme blízko k špekulatívnemu neinvestičnému pásmu a aj tam skončíme,“ povedal podľa Reuters hlavný ekonóm Intermoney v Madride José Carlos Diez.

Španielsku neoficiálnu žiadosť o pomoc však uvítali napríklad USA, ktoré stav eurozóny značne znepokojoval. „Ide o dôležité opatrenie, ktoré uzdraví španielsku ekonomiku, a tiež o konkrétne kroky na ceste k finančnej únii, ktorá prispeje k väčšej odolnosti eurozóny,“ uviedol minister financií Timothy Geithner.

(EurActiv/Reuters)