EÚ vyhlásila vojnu minútovej tarifikácii

Európski spotrebitelia, ktorí telefonujú z mobilného telefónu do zahraničia, platia o 24% viac, než by mali, ak sa do úvahy vezme skutočný čas uskutočnených hovorov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnili európske telekomunikačné úrady minulý týždeň vo štvrtok (28.8.).

Naviac, ceny za prijaté roamingové hovory sú na faktúrach európskych zákazníkov o 19% vyššie, než je reálna výška poplatkov s ohľadom na skutočný čas hovorov. Najväčšiemu rozdielu medzi účtovanou a reálnou cenou čelia zákazníci mobilných operátorov na Malte, v Poľsku a v Rakúsku, konštatuje Skupina európskych regulátorov (ERG), ktorá združuje telekomunikačné úrady 27 členských krajín.

Najnovšie štatistické údaje Európsku komisiu „znepokojujú,“ uviedol Martin Selmayr, hovorca komisárky pre informačnú spoločnosť a média, Viviane Reding. Vysvetlil, že v prípade minútovej tarifikácie sa hovor s dĺžkou minúty a dvadsiatich sekúnd považuje za dvojminútový, čo znamená, že spotrebiteľ platí aj za čas, ktorý nevyužil. Sekundová tarifikácia by takéto nedostatky odstránila.

Na otázku, či Komisia zvažuje zákaz minútovej tarifikácie, Selmayr odpovedal: „Je ťažké robiť niečo na národnej úrovni. Ak chcete riešiť túto otázku, musíte ju riešiť prostredníctvom legislatívy EÚ. To je to, o čom bude Komisia rozmýšľať počas nadchádzajúcich týždňov.“ Zoznam krokov, ktoré Brusel nakoniec podnikne, bude známy na prelome septembra a októbra, kedy komisárka Reding predstaví tzv. „Nariadenie o roamingu II.“ Vo všeobecnosti sa očakáva, že súčasná revízia roamingových pravidiel predĺži „trvanie a rozsah“ stropu roamingových poplatkov.

Telekomunikačné spoločnosti označili zamýšľané kroky a celkovú iniciatívu komisárky za „mikro-manažment,“ ktorý úplne obmedzí konkurenciu. Komisia chce predĺžiť platnosť súčasného Nariadenia o roamingu aj za horizont roku 2010. Súčasne sa uvažuje, že tzv. eurotarifa (stop pre roamingové poplatky) sa zníži zo súčasných 0,49 eura na 0,46 eura za jednu minútu uskutočneného hovoru. V prípade prijatého hovoru v zahraničí by sa jeho cena mala znížiť zo súčasných 0,24 eura na 0,22 eura (ide o sumy bez DPH).

Komisárke Viviane Reding sa nepáčia ani vysoké ceny roamingových správ SMS. Aj napriek nesúhlasu zo strany telekomunikačného sektora uvažuje o ich znížení až do 70% (EurActiv 15/07/08).

V súčasnosti sa diskutuje aj o regulácii dátových roamingových služieb. Aj napriek tomu, že podľa štatistických údajov sa cena za dátovú jednotku v roamingu znižuje, Komisia zdôrazňuje, že cena “je pre mnohých užívateľov stále vysoká.”

Pozície

Viviane Reding, komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá, sa vo svojom stanovisku z 28. augusta 2008 zamerala na nové cenové stropy, ktoré by sa v roamingu mali začať uplatňovať na konci augusta: „Ďalšie zníženie eurotarify k 30. augustu posilní trend znižovania cien roamingu. Ďalšou výzvou je priniesť jednotný trh s roamingovými správami SMS a dátovými službami. Spolieham sa na Francúzske predsedníctvo a Európsky parlament, že Komisii pomôžu tento problém vyriešiť veľmi rýchlo.“

GSMA, svetová asociácia mobilných operátorov v sieťach GSM, označila možný zákaz minútovej tarifikácie za „mikro-manažment,“ ktorý „môže byť rizikom ďalšieho rozkladu konkurenčnej odlišnosti na trhu.“ Podľa Davida Pringla, hovorcu GSMA, „fakturované príplatky sú vecou rozdielnosti, ktorú môžu mobilní operátori využiť pre prilákanie zákazníkov s rozdielnymi preferenciami. Napríklad, operátori môžu v prípade 30 alebo 60 sekundovej tarifikácie ponúknuť zákazníkovi nižšiu cenu za jednu minútu,“ zatiaľ čo minúta hovoru v prípade sekundovej tarifikácii môže byť drahšia.

Podľa neoficiálnych informácií GSMA pohrozila „neočakávanými dôsledkami,“ teda zdražením ostatných služieb tak, aby príjmy mobilných operátorov aj napriek povinnej sekundovej tarifikácii neklesli.

BEUC, Organizácia európskych spotrebiteľov, víta iniciatívu Komisie za zakázanie minútovej tarifikácie. „Bol by to veľmi pozitívny krok,“ povedal pre EurActiv Levi Nietvelt z hospodárskeho oddelenia BEUC. Uviedol, že mnoho európskych mobilných operátorov zaviedlo minútovú tarifikáciu ako odpoveď na zníženie roamingových poplatkov. Inými slovami, pre mnohých zákazníkov to znamená, že ich mesačné účty sa v konečnom dôsledku neznížili.

BEUC vníma pozitívne aj zámer regulovať ceny roamingových správ SMS. „Sme skutočne za strop pre SMS. SMS sú zrelým trhom, kde sa ceny neznižujú,“ dodáva Nietvelt. Čo sa týka cien dátového roamingu, BEUC je zdržanlivá. Presadzuje skôr politiku boja proti neočakávane vysokým mesačným účtom, než stanovovanie cenových stropov Bruselom. Napríklad nedávno upozornila užívateľov nových modelov iPhone a Blackberry, aby si dávali pozor na nadmerné využívanie všetkých ich funkcií, najmä s ohľadom na pobyt v zahraničí (EurActiv 02/09/08).