EÚ začala vyšetrovať IBM

zdroj: TASR

Podnet na preskúmanie dali softvéroví predajcovia T3 a TurboHercules, ktoré sa priamo sťažujú na to, že IBM svoje sálové počítače naviazala na vlastné operačné systémy a tým obmedzila konkurenciu. Druhý prípad prešetrovania netrhového správania voči konkurenčným dodávateľom sálových počítačov iniciovala samotná Európska komisia.

„Komisia sa obáva, že IBM je zapojené do praktík porušujúcich hospodársku súťaž tým, že obmedzuje trh, a to najmä vylúčením alebo oneskorením prístupu tých súčiastok, ktoré dodáva len IBM,“ uvádza tlačová správa EK.

Sálové počítače využíva väčšina veľkých spoločností a vládnych inštitúcií na uskladňovanie a spracovanie najdôležitejších dát a informácií. Len v roku 2009 minuli zákazníci na tieto zariadenia približne 8,5 miliárd eur na celom svete, pričom v samotnom Európskom hospodárskom priestore sa náklady na hardvér a sálové operačné systémy vyšplhal na tri miliardy eur.

V prípade, že Komisia preukáže vinu spoločnosti, môže jej udeliť pokutu až do výšky desať percent jej ročných tržieb. Spoločnosť obvinenia odmieta, ale prisľúbila plnú spoluprácu s vyšetrovateľmi. „IBM má plné právo využívať svoje práva na ochranu duševného vlastníctva a chrániť si prostriedky, ktoré sme investovali do našich technológií,“ uviedla spoločnosť v prehlásení a dodala: „Obvinenia voči IBM zo strany TurboHercules a T3 sú vedené niektorými z našich najväčších konkurentov- Microsoftom.“ Podľa predstaviteľov IBM si chce Microsoft týmto spôsobom zabezpečiť dominanciu na serveroch Wintel. Hovorca spoločnosti Microsoft tieto obvinenia nekomentoval.

Akcie IBM včera o druhej hodine popoludní klesli o 0,5 percenta.