EÚ zvažuje ďalší zákaz investícií na Kryme

Zdroj: TASR

Európska únia zvažuje rozšíriť zákaz investovania na Kryme aj na predaj technológií na prieskum ropy a zemného plynu či podnikania firiem EÚ v oblasti cestovného ruchu.  Informovala o tom včera (10. december) agentúra Reuters.

„Predaj, dodávky a vývoz technológií..budú zakázané,“ hovorí sa v pripravovanom dokumente Európskej komisie. Obmedzenie by sa malo vzťahovať na oblasti dopravy, telekomunikácií a energií.

Medzi návrhmi Európskej komisie sa nachádza aj zákaz kupovania a financovania spoločností pôsobiacich v krymskom regióne, ktorý bol v marci 2014 anektovaný Ruskou federáciou.

V rámci opatrení EÚ už v marci zakázala dovoz krymských tovarov a nových investícií do infraštruktúrnych projektov v doprave a energetike.

Ruský prezident Vladimír Putin vo svojom príhovore o stave krajiny (4. december) vyhlásil, že Rusko Krym neanektovalo. Obvinenia EÚ a západu označil za snahu západných štátov zastaviť rastúcu silu Ruska. Putin ďalej vyhlásil, že Krym má pre Rusko posvätnú dôležitosť,pričom naznačil, že Kremeľ nemieni polostrov vrátiť späť Ukrajine.

Novými obmedzeniami chce EÚ Rusku zabrániť ďalej rozvíjať svoj energetický priemysel, ktorý tvorí značnú časť rozpočtu.

Anektovaním Krymu Rusko získalo aj bohaté zdroje ropy a zemného plynu v Čiernom mori, čím Ukrajine zamedzilo prístup k energetickým zdrojom.

Ruská energetická spoločnosť Gazprom  už v marci navrhla začatie prác na rozvoji krymského energetického potenciálu. Nový zákaz EÚ by sa tak dotkol najmä  ťažby ropy  a zemného plynu z čiernomorských nálezísk.

Lídri členských krajín by sa návrhom mali zaoberať na najbližšom zasadnutí Európskej rady 18-19. decembra v Bruseli.

Európska dvadsaťosmička by na samite mala prijať aj závery, v ktorých vyjadruje podporu Ukrajine a sľubuje ďalšiu finančnú podporu výmenou za rozsiahle reformy.

Medzinárodný menový fond do dnešného dňa Ukrajine poskytol 8,2 miliardy dolárov zo 17 miliardového balíčka, ktorý by mal Kyjevu vystačiť do roku 2016. EÚ sa zaviazala poskytnúť 2 miliardy dolárov.

Podľa odhadov európskych úradníkov však Ukrajina bude potrebovať ďalších 15 miliárd dolárov, aby sa vyhla bankrotu. Pod zlú ekonomickú situáciu sa podpísal najmä prebiehajúci konflikt na východe krajiny, z ktorého EÚ viní práve Rusko. 

Reuters/TASR/EurActiv.sk