Euroľudovcov nahneval McDonalds aj IKEA

Zdroj: EP

„McDonalds, Ikea a Google bránia práci Európskeho parlamentu,“ hlási tlačová správa najväčšej politickej skupiny v Európskom parlamente, stredo-pravých ľudovcov. 

CEOs veľkých nadnárodných korporácií odmietli pozvanie špeciálneho výboru Európskeho parlamentu, ktorý skúma neférové daňové praktiky v EÚ. Jeho člen, koordinátor skupiny ľudovcov (EĽS) vo výbore, nemecký europoslanec Burkhard Balz, to označil za „škandalózne“.

Výbor, ktorý sa oficiálne nazýva "Osobitný výbor pre daňové rozhodnutia a ďalšie opatrenia podobného charakteru alebo účinku" vznikol ako reakcia na škandál „LuxLeaks“.

Výbor medzi inými pozval na vypočutie spoločnosti Google, Fiat, Amazon, Inbev, Ikea, HSBC, Coca-Cola a McDonalds. Všetky tieto účasť odmietli. Hearing, ako sa parlamentnému vypočutiu tiež hovorí, nemá pre zúčastnených žiadne právne následky a slúži len ako podklad pre vypracovanie uznesenia Európskeho parlamentu k nejakej téme.

„Bránia práci Európskeho parlamentu. Je smiešne skrývať sa za problém s časom. Keď tieto spoločnosti niečo od Parlamentu chcú, nikdy sa nezdráhajú klopať na naše dvere. Ak sa ich chceme opýtať na ich daňové praktiky, predstierajú, že nemajú čas,“ vyhlásil.

Balz by chcel zverejniť listy s odpoveďami na pozvanie, ktoré výbor od týchto firiem dostal.

„Tí, ktorí nechcú prísť pred výbor akoby hovorili, že sú vinní,“ zdôrazňuje europoslanec. Parlament bude podľa neho zvažovať aj stiahnutie akreditácie pre ich zástupcov pri európskych inštitúciách.