Európania si volia „najhoršieho lobistu“

zdroj: flickr, Giampaolo Squarcina (some rights reserved)

Cena za najhorší lobing 2010 je podujatie, ktoré organizujú organizácie Priatelia Zeme v Európe, Corporate Europe Observatory, LobbyControl a Spinwatch za cieľom „vyčistiť lobingovú scénu v Bruseli, odradiť spoločnosti od používania kontroverzných lobingových praktík verejným odhalením najhorších vinníkov a zdiskreditovať predtým veľkú podnikateľskú loby v kruhoch zákonodarcov“.

Tohtoroční nominovaní sa do výberu dostali vďaka svojim pokusom o ovplyvňovanie finančnej regulácie a legislatívy o klimatických zmenách EÚ, pretože tieto dve kategórie najlepšie ukazujú ako sa vytváranie pravidiel v Únii stalo rukojemníkom korporátneho sveta,“ uviedol Paul de Clerck z Priateľov Zeme v Európe na včerajšom otváracom ceremoniáli v Bruseli.

„Nerobíme to, lebo by sme boli proti lobingu. My sami sme lobisti,“ priznal De Clerck, vedomý si skutočnosti, že Komisia túto skutočnosť v minulých rokoch už párkrát pripomenula. „Domnievame sa, že v korporátnom svete je nerovnováha, a v piatok sa stretávame s podpredsedom Komisie Marošom Šefčovičom, aby sme mu to povedali,“ dodal.

„Lobing je legitímna súčasť rozhodovacieho procesu“

Hovorca komisára Šefčoviča Michael Mann k tomu hovorí: „Uznávame lobing ako legitímnu súčasť rozhodovacieho procesu a to je dôvod, prečo ho chceme spraviť tak transparentný ako sa len dá.“

„Nový spoločný Register transparentnosti s Parlamentom bude stavať na nesmiernom úsilí, ktoré sme už vynaložili pri našom registri v Komisii,“ uviedol Mann pre EurActiv a dodal: „Nie je potrebné hovoriť, že Komisia vždy berie v diskusii do úvahy príspevky od všetkých strán.“

Nesúlad medzi podnikaním a občanmi

„Moja skúsenosť ako europoslanca je, že je skutočne pravda, že lobistov je vidieť, špeciálne pri finančnej regulácii,“ povedala rakúska poslankyňa za socialistov Evelyn Regner a dodala: „Mnohí dávajú najavo svoje názory alebo prídu s dodatkami k navrhovaným správam. Tieto dodatky sa stále vracajú. Je tu nesúlad medzi týmto a zastúpením občanov. Samozrejme, občania majú svoje zastúpenie, ale potrebujeme lepšiu vyváženosť.“

Naznačila tiež, že schopnosť ovplyvňovať európsku legislatívu hovorí jasne v prospech korporátneho sveta. „Majú prostriedky na pozdržanie legislatívy, napríklad tým, že majú prístup k najlepším právnikom,“ uviedla Regner a vyzvala Komisiu, aby lepšie zaistila čo najtransparentnejšiu a najvyváženejšiu legislatívu ako je možné.

Dánsky poslanec EP za socialistov Dan Jørgensen ale lobistov obhajuje s tým, že podľa neho zohrávajú kľúčovú demokratickú úlohu pri tvorbe zákonov. „Lobing je dobrá vec a prospieva demokracii ak sa robí správnym spôsobom. Je dobré sa expertov spýtať na to ako ich nový zákon ovplyvní a ide o dôležitú súčasť demokratickej debaty. Lobisti nie sú diabolské stvorenia,“ povedal.

Priznal však, že keď súťaží o prístup k predstaviteľom EÚ niekoľko tisíc lobistov, často sa využívajú rôzne taktické manévre. „Dva najväčšie problémy sú nedostatok transparentnosti a nečestnosť niektorých lobingových skupín,“ uvádza Jørgensen a dopĺňa: „Ak lobujú v jedinej veci, motivácia byť nečestný je vyššia. Je tiež vyššia pri komplikovaných záležitostiach, ktoré je ťažké pochopiť, napríklad pri klimatických zmenách.“ Dánsky europoslanec preto vyzýva k väčšej regulácii lobistov na európskej úrovni vrátane jasne zadefinovaných pravidiel správania sa so stanovenými sankciami a povinným registrovaním sa. Dodáva však: „V Spojených štátoch majú oveľa prísnejší režim ako je ten náš a majú oveľa väčšie problémy ako my, takže ani tieto opatrenia nie sú dostatočné.“

Občania môžu v súťaži o najhoršieho lobistu hlasovať na stránke súťaže do 25. novembra. Výsledky budú vyhlásené 3. decembra. V súčasnosti sú v kategórii ovplyvňovania finančných regulácií nominované spoločnosti Goldman Sachs a derivátová lobingová skupina ISCA, hedžový fond a private equity lobingové skupiny AIMA a EVCA, a Royal Bank of Scotland. V oblasti klimatických zmien sa do výberu zatiaľ dostali spoločnosti ArcelorMittal, podnikateľská lobby BusinessEurope a nemecká RWE.