Europoslanci asi odpíšu ACTA už 4. júla

zdroj wikimedia commons

Výbor pre medzinárodný obchod včera pomerom hlasov 19 k 12 odmietol dohodu ACTA. V poradí je to už štvrtý parlamentný panel, ktorý ju za posledný mesiac poslal k ľadu.

Hlasovanie prebehlo po pomerne ostro formulovanom príhovore komisára pre obchod Karla de Guchta deň pred tým, v ktorom vyhlásil, že očakáva, že európsky súdy vyhlási ACTA za konformnú s európskym právom. Ak takýto rozsudok skutočne príde, komisár chce dohodu opätovne predložiť Európskemu parlamentu.

Zatiaľ nie je známe, kedy súd prípade dohody ACTA rozhodne, môže sa však stať, že to bude trvať aj dva roky.

„O tom, či sa dohodou bude zaoberať ešte tento alebo až budúci Parlament je už na vašom rozhodnutí“, povedal europoslancom komisár.

Hlasovanie vo výbore ukázalo aj deliace čiary medzi politickými skupinami. Socialisti, liberáli a zelení a nordická zjednotená ľavica ACTU odmietla. Stredo-pravá skupina Európskych ľudovcov spolu s európskymi konzervatívcami a reformistami ACTA podporila, prípadne žiadala počkať na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ pred hlasovaním v pléne.

Socialistický europoslanec David Martin z Veľkej Británie, ktorý nahradil na pozícii parlamentného spravodajcu Kadeda Arifa, ktorý sa stal členom novej francúzskej vlády, výsledok hlasovania uvítal.

„Som potešený, že výbor uznal existujúce problémy, ktoré som v správe pomenoval a stotožnil sa s mojim odporúčaním dohodu ACTA  odmietnuť.“

Jeho podobne zmýšľajúci kolegovia očakávajú, že lobing za ACTA bude aj tak pokračovať.

Liberáli tvrdia, že ich hlasovanie bolo politicky významným signálom, keďže Parlament odmietol dohodu, ktorú už Komisia podpísala.

Britská strana nezávislosti, na ktorej čele stojí Nigel Frage dohodu ACTA tiež odmietla.

Pred hlasovaním v pléne, ktoré sa uskutoční 4. júla, vyzývalo päť asociácií, zastupujúcich výrobný a kreatívny sektor, europoslancov, aby do diskusie o ACTA „vrátili vyváženosť a úprimnosť“.

„Ak parlament ACTA odmietne vyšle negatívny signál obchodným partnerom EÚ na celom svete, najmä preto, že väčšina diskusie bola založená na klebetách a nepodložených informáciách.“