Europoslanci podporili predĺženie platnosti neSEPA platieb

Zdroj: TASR, AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Bankám a poskytovateľom platobných služieb 1. februára vypršalo prechodné obdobie na prechod na SEPA platby a inkasá. Jednotná oblasť platieb v eurách (SEPA) spotrebiteľom a podnikom umožňuje posielať a prijímať platby v eurách v zúčastnených krajinách (28 členských štátov EÚ plus Island, Lichtenštajnsko, Monako, Nórsko a Švajčiarsko) za rovnakých podmienok ako doma.

Slovenské banky migráciu na SEPA absolvovali počas uplynulého víkendu. Po novom platby v eurách zo Slovenska do zúčastnených krajín prebehnú za jeden bankový deň a s rovnakým poplatkom a spôsobom ako doma. Peniaze do zahraničia teda prídu rýchlejšie a za nižší poplatok.

Zmenil sa tiež formát čísla účtu na medzinárodný tvar vo forme IBAN. Zároveň pri nových inkasách dá občan mandát inkasovať priamo dodávateľovi a nie banke ako doteraz (EurActiv, 29/01/2014).

Európska komisia však opakovane upozornila na meškanie pri prípravách na SEPA. Štatisticky jej tvrdenie podložila aj Európska centrálna banka (EurActiv, 28/10/2013).

Exekutíva EÚ preto začiatkom januára navrhla, aby sa platnosť neSEPA platieb predĺžila o šesť mesiacov. Argumentovala tým, že ide o preventívne opatrenie proti možným problémom s platbami a dôsledkami pre jednotlivých spotrebiteľov a malé a stredné podniky.

Európsky parlament jej návrh dnes podporil. Tento krok uvítal komisár pre vnútorný trh a finančné služby Michel Barnier. „Cieľom je zabezpečiť, aby platby neboli blokované v prípadoch, keď zúčastnené strany ešte nie sú pripravené a tak minimalizovať prípadné riziko narušenia platieb spotrebiteľom a podnikom,“ konštatoval Barnier.

„Používatelia platobných služieb si tak môžu byť istí, že ich platby budú aj naďalej spracované,“ dodal. Zároveň zopakoval svoj apel na členské štáty, aby prijali plnú zodpovednosť a urýchlil migráciu na SEPA. Zdôraznil tiež, že prechodné obdobie už po 1. auguste viac predĺžené nebude. 

Rozhodnutie ešte v najbližších dňoch musí potvrdiť Rada.