Europoslanci idú po odmenách bankárov ďalej

Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Zavedenie stropov na bankárskych odmenách bolo reakciou EÚ na situáciu, keď si manažéri v bankách, ktoré museli počas krízy zachraňovať daňoví poplatníci pred krachom, rozdali vysoké odmeny.

Odmeny bankárov nesmú presiahnuť výšku ich fixného platu, prípadne jeho dvojnásobok, ak to schvália akcionári. Toto pravidlo sa má vzťahovať na odmeny za tento rok, ktoré sa budú vyplácať v roku 2015.

Limity pre odmeny pripravil Európsky bankový úrad (EBA). Európsky parlament má však právomoc tento návrh vetovať a vynútiť si jeho zmenu.

Niektorým zákonodarcom sa nové pravidlo nezdá dosť prísne, uviedla predsedníčka výboru EP hospodárske záležitosti Sharon Bowlesová (ALDE).

Člena hospodárskeho výboru EP Uda Bullmanna (S&D) zaujíma ako EBA pripravil limity, keď ich rozsah je užší ako poslanci žiadali. Dotkne sa to len obmedzeného počtu bankárov, uviedol Bullmann. Zároveň dodal, že výbor bude svoje obavy tlmočiť eurokomisárovi Michelovi Barnierovi budúci týždeň.

„Toto nie je v súlade s politickými rozhodnutiami, ktoré sme urobili,“ vyhlásil ďalší člen výboru Othmar Karas (EĽS).

Zdroj Komisie upozornil, že bez dohody na limitoch pre odmeny bankárov bude  „veľmi náročné“ implementovať legislatívu o kapitálových požiadavkách, bonusy sú totiž jej súčasťou.  

EBA momentálne posudzuje plánované bonusy, či ich výška je v súlade s pravidlami.

Británia však napadla nové pravidlo o odmenách na Európskom súde. Argumentuje, že skomplikuje bankám znižovanie nákladov, pretože budú musieť zvýšiť fixné platy, aby nahradili menšie odmeny.  

Obmedzenia pre výšku bonusov sa nedotknú väčšiny zamestnancov bánk. Ich odmeny totiž zvyčajne neprekračujú 30 % platu. Ale pocítia ich členovia top manažmentu. V Londýne je to podľa odhadov zhruba 5000 ľudí.

(EurActiv/Reuters)