Europoslanci zápasia s dilemou o ochrane osobných údajov

zdroj: TASR

Návrh nariadenia z januára 2012 majú momentálne na stole europoslanci z výboru pre občianske slobody (LIBE). Nová regulácia má upraviť napríklad právo byť zabudnutý na internete, prenositeľnosť dát, vytváranie profilov a právo na prístup k svojim vlastným údajom uložených o tretích strán. Starosti by o schválení mohla spôsobiť najmä internetovým prehliadačom a sociálnym sieťam.

Spravodajca Európskeho parlamentu, nemecký poslanec zo skupiny Zelených Jan Albrecht v rozhovore pre EUObserver nedávno povedal, že „niektoré skupiny v Bruseli sa snažia konať proti tomu, čo navrhla Európska komisia na aj proti tomu, čo žiadal Európsky parlament“.  

V roku 2011 totiž europoslanci schválili uznesenie, v ktorom žiadali, aby bola budúca právna  úprava osobných údajov bola aspoň taká silná, ak nie silnejšia, ako smernica z roku 1995. Nelegislatívne uznesenie schválili vtedy europoslanci takmer jednohlasne.

Otázka dôvery

„Ak teraz schválime legislatívu, ktorá protirečí tomu, čo sme povedali v našom uznesení, ktorá protirečí súčasnej úprave, potom môžeme kompletne stratiť dôveru v Európsky parlament a v EÚ ako takú“, povedal.

Interview vyvolalo verejnú reakciu zo strany skupiny európskych liberálov. Barónka Sarah Ludfordová, ktorá je tieňovou spravodajkyňou skupiny k regukácii, zaslala Albrechtovi otvorený emial, v ktorom mu vyčíta, že poskytol „vysoko nezodpovedné a zavádzajúce interview“.

Odmieta jeho náznaky, že sa snaží oslabiť ochranu osobných údajov.

Koniec boja

Pôvodne mal výbor pre občianske slobody (LIBE) hlasovať o  uznesení k návrhu Komisie koncom apríla. Kvôli obrovskému počtu pozmeňovacích návrhov, ktoré zásadne menia pôvodný návrh, sa tak ešte nestalo.

Zdroj, ktorý sympatizuje s pozíciou Sarah Ludfordovej tvrdí, že Albrecht zašiel priďaleko tým, že hovoril o diskusiách medzi tieňovými spravodajcami verejne. Zvyčajne sa o nich veľa nevie a navonok sa komunikuje až kompromisná dohoda.

Europoslanec Albrecht pre EurActiv vysvetlil, že v rozhovore hovoril všeobecne a má záujem na tom, aby sa slovná prestrelka s kolegyňou skončila.

Vysoký úradník EÚ pre ochranu osobných údajov Peter Hustinx novinárom po prezentácii výročnej správy pred výborom LIBE povedal, že naťahovanie procesu v Európskom parlamente by mohlo potopiť celú legislatívu.

Varoval tiež pred intenzívnym lobingom priemyslu pri tejto legislatíve.