EÚ-25 podporila Poľsko v spore o hovädzie mäso

Hovädzie ako jablko sváru medzi EÚ a Ruskom

Krátka správa

Rusko pohrozilo, že rozšíri rok starý ruský zákaz na dovoz poľského hovädzieho mäsa na celú Úniu. Deje sa tak v čase, kedy sa objavujú obavy o zdravotné štandardy hovädziny z Rumunska a Bulharska. Zákaz viedol k tomu, že Poľsko vetovalo podpis ďalekosiahlej európsko-ruskej dohody o partnerstve a spolupráci.

Ruský zákaz dovozu európskeho mäsa, mliečnych a rybích výrobkov by stál EÚ približne 1,7 miliardy eur v podobe stratených obchodných kontaktov.

Európske krajiny sa doteraz vyhýbali podpisu akýchkoľvek bilaterálnych dohôd, ktoré by obchádzali Európsku komisiu, ktorá je zodpovedná za vyjednávanie obchodných dohôd EÚ. Na summite EÚ 14. decembra 2006 vyvolal poľský prezident Lech Kaczynski nádeje, že dohoda je na spadnutie. „Dokonca sme si mysleli, že by sme mohli dohodu dosiahnuť dnes. Avšak zdá sa, že to potrvá ešte niekoľko dní.“ uviedol. 

Fínsky premiér Matti Vanhanen, ktorý summitu predsedal, zdôraznil význam takého jednotného postoja: „Domnievam sa, že v prípade takýchto problémov sa musíme správať ako skupina,“ uviedol. „Očakávam, že sa členské štáty navzájom podporia,“ vyhlásil Vanhanen. Írsky premiér Bertie Ahern dodal: „Je to európska záležitosť. Komisia bude viesť rokovania a bude vyjednávať priamo s Ruskom.“

Zástupca ruskej agentúry, ktorej úlohou je dohliadať na bezchybnosť rastlinných a živočíšnych výrobkov, oznámil, že jeho úrad poslal ponuku na bilaterálne obchodné dohody ôsmim hlavným vývozcom mäsa. Potvrdil, že k podpisu žiadnej zmluvy nedošlo. Varoval však: „Pokiaľ dôjde od 1. januára k meškaniu dodávok mäsa, nebude to naša chyba.“

Komisia medzičasom oznámila, že akúkoľvek dohodu s Ruskom bude považovať za nelegálnu: „Je to niečo, čo ide priamo k jadru našej obchodnej politiky a preto tu musí byť jednotný európsky prístup,“ uviedol Peter Power, hovorca komisára pre obchod Petra Mandelsona.