Európske firmy stále prepúšťajú

Podľa prognóz – firmy aj v apríli budú pokračovať v redukcii pracovnej sily vo viacerých sektoroch, pričom podnikateľská a spotrebiteľská dôvera klesajú a voľné pracovné miesta ubúdajú. Podľa analýz pracovného trhu sú poklesom na trhoch najviac zasiahnutí muži, pretože v najhoršie zasiahnutých priemyselných oblastiach (autovýroba, stavebníctvo a transport), dominujú muži. Okrem toho sa zaznamenal výrazný nárast nezamestnanosti mladých, taktiež najmä mužov.

Aj keď trh začína pomaly prejavovať náznaky stabilizácie, v najbližších mesiacoch bude počet nezamestnaných aj tak stúpať. „Aj keď očakávania firiem v oblasti pracovných miest v najbližších mesiacoch ostávajú negatívne, objavujú sa indikácie, že klesajúci trend zaznamenaný od konca 2007 a vrcholiaci v období medzi októbrom 2008 a januárom 2009, by sa mal otočiť smerom nahor,“ píše sa v správe, ktorú včera (7. apríla) vydala Európska komisia.

No aj napriek tomu podnikateľská a spotrebiteľská dôvera je čoraz nižšia a podľa najnovších odhadov ECB, MMF, OECD či Business Europe sa v najbližšom období ani nezmení. Celkový počet ľudí bez práce vo februári v rámci EÚ stúpol o polmilióna, pričom nezamestnanosť rástla vo všetkých okrem dvoch členských štátov. Podľa ukazovateľov sa však negatívne začína vyvíjať aj pracovný trh v Nemecku a Poľsku, ktorý doteraz odolával.